iyot.gen.tr https://www.iyot.gen.tr İyot, Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, iyot.gen.tr Thu, 02 Mar 2017 00:00:00 +0000 Mon, 20 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Cevizde İyot Varmı https://www.iyot.gen.tr/cevizde-iyot-varmi.html Tue, 13 Nov 2018 21:08:54 +0000 Cevizde İyot Varmı, Vücudumuzun triod hormonunu üretebilmesinde yardımcı olan minerale iyot denmektedir. Tırnak,saç, ve kemiklerinin sağlam olmasını sağlar. Vücudumuzun sağlıklı ve hızlı çalışabilmesi için iyot mine Cevizde İyot Varmı, Vücudumuzun triod hormonunu üretebilmesinde yardımcı olan minerale iyot denmektedir. Tırnak,saç, ve kemiklerinin sağlam olmasını sağlar. Vücudumuzun sağlıklı ve hızlı çalışabilmesi için iyot mineraline ihtiyaç vardır. Vücuttaki üreme sisteminin oluşmasında etkili olan trioksin ve triodotironin hormonlarının üretiminde önemli bir mineral  olan iyot vücudumuz her kalori yaktığında enerji seviyesini düzenlemeye de yardımcı olur. İyot eksikliği guatr olarak bilinen tirod bezinin genişlemesi hastalığına neden olmaktadır. İnsan vücudunda az miktarda bulunur ve dışarıdan alınan gıdalar ile sayısı arttırılır. Doğada bulunan iyot minerali toprak ve su yolu ile gıdalarına geçer ve oradan vücudumuzun gerekli bölümlerine ulaşır. Erezyona uğramış ve dağlık topraklar iyot açısından fakirdir bizim ülkemizde genel itibariyle dağlık olduğundan iyot bakımından yetersizdir. 
İyot Eksikliğinin Belirtileri

Kuru-pullu bir cilt, aşırı kilo alımı, devamlı yorgunluk, kaygı ve değişken depresyon halleri guatr ,zeka geriliği, kabızlık, saç dökülmesi, adet düzensizlikleri, çok ileri derece  bir eksiklik yaşanıyor ise kalp ve ciğer rahatsızlığına kadar ciddi belirtileri vardır. Dünya Sağlık Örgütüne(WHO) göre bireylerin yaşlarına göre iyot alma ihtiyaçları değişmektedir. 0-5 yaş arası bebeklerin günlük 90 mikrogram iyot alması gerekirken,6-12 yaş arası 120 mikrogram, 20-70 yaş arasında 150 mikrogram gebe ve emziren annelerde ise 200 mikrogram alınması gerekir.

Cevizde İyot Varmı
 
Cevizde iyot bulunmaz. Cevizin yağ oranı çok yüksektir buda iyot mineralinin salgılanmasını zorlaştırabilir.
]]>
İyot Solüsyonu https://www.iyot.gen.tr/iyot-solusyonu.html Tue, 13 Nov 2018 22:14:38 +0000 İyot solüsyonu, İnsanın yapısal gelişimini tamamlaması için gerekli olan iyot solüsyonu, temel olarak troid hormonunun üretilmesinde kullanılan mineral karışımıdır. İyot Yunanca mor anlamı taşır. Deniz suyunda b İyot solüsyonu, İnsanın yapısal gelişimini tamamlaması için gerekli olan iyot solüsyonu, temel olarak troid hormonunun üretilmesinde kullanılan mineral karışımıdır. İyot Yunanca mor anlamı taşır. Deniz suyunda bol miktarda alkali şeklinde çözünmüş olarak bulunur. Alkali ile asitlerin birleşmesi ile su oluşur. Tuz ise yan ürün olarak ortaya çıkar. Her canlının belli bir miktar iyot'a ihtiyacı vardır. İyot solüsyonu ile metabolizma dışarıdan yardım almadan vücut dengelerinin korunması, sağlıklı yaşam ve diğer vücut fonksiyonlarının çalışmasını sağlar.

İyot mineraline esasen beslenme yaşamamızın her yerinde rastlarız. En çok ta tuz kullanımında iyottan bahsedilir. İyotlu, iyotsuz tuzlar güncel beslenme konularındandır. Mutfaklar da genel olarak iyotlu tuz kullanılmaktadır. Fazlası zarar olan bu mineral, eksikliği görülen yaşamsal bölgeler de tuzlara dışarıdan takviye olarak eklenmektedir.

İyot solüsyonu nasıl elde edilir 

Solüsyon kullanım alanına göre değişiklik gösterir nitelikte minerallerden elde edilir. Örneğin tentürdiyot bir iyot solüsyonudur. İçeriğinde 90 gr. etilalkol, 3 gr. potasyum iyodür ve 7 gr. iyot bulunur. Bu haliyle açık yaraların üzerine sürüldüğünde yüzde yüze yakın sterilizasyon sağlayarak yaraların mikrop kapmasını önler.

İyot solüsyonu kimya ve farmakoloji alanında oldukça yaygın kullanılır. İlaç olarak yararlanılan iyot solüsyonu; karbonat tiyosülfat içinde 7.0 ile 10.0 arasında ph değerine sahip, radyoaktif konsantrasyon 1110 MBq / ml. (megabekerel) steril iyot solüsyonudur. Daha çok ablasyon sonrası için hastaya verilir.

İyot ne işe yarar 

vücudumuzun gelişim ve büyümesi sırasının zamanında oluşmasını sağlar. Bununla birlikte üreme sistemlerinin ergenleşmesinde etkili olan triodotironin ve tiroksin isimli iki hormonun üretiminden sorumludur. Troid ve iyot bir birini tamamlarlar. Şöyle ki metabolizmanın yaşarken geçirdiği evrelerin geliştirilmesi troid sağlığı ile; dolayısı ile iyot solüsyonları ile ilgilidir.

Yukarıda açıklanan faydalarından başka, enerji kayıplarının dengeli bir şekilde yaşanması, santral sinir sisteminin düzgün çalışması ve fizyolojik olarak görülmeyen daha bir çok faaliyetin yerine getirilmesinden iyot minerali sorumludur.

İyot eksikliği nelere yol açar 

Genel olarak beyinsel faaliyetler de bir yavaşlama görüldüğü WHO (Dünya Sağlık Örgütü) araştırmalarından görülmüştür. Ne olduğu bilinmeyen hastalıkların görülmesi, ciltte pullanma, obezite, yorgunluk, doğurganlığın azalması, endişe ve depresyon, guatr ve gelişim sorunları iyot solüsyonu eksikliğinden kaynaklanabilir.
]]>
İyot Kısıtlı Diyet https://www.iyot.gen.tr/iyot-kisitli-diyet.html Wed, 14 Nov 2018 05:04:17 +0000 İyot kısıtlı diyet: İyot insan vücudunun ihtiyat duyduğu bir mineraldir. İyot, tiroid bezinin hormon üretimi için ve çeşitli kimyasal reaksiyonlarda kullanılmaktadır. Üretilen bu hormonlar sayesinde vücuttaki bir çok mekanizma İyot kısıtlı diyet: İyot insan vücudunun ihtiyat duyduğu bir mineraldir. İyot, tiroid bezinin hormon üretimi için ve çeşitli kimyasal reaksiyonlarda kullanılmaktadır. Üretilen bu hormonlar sayesinde vücuttaki bir çok mekanizma kontrol edilir. Vücudumuzun günlük iyot ihtiyacı 150 mikrogram kadar olmalıdır. Tiroid bezinin bazı hastalıklarında radyoaktif iyot tedavisi yapılmaktadır. Bu tedavi öncesi 2-3 haftalık süre içerisinde  iyot kısıtlı diyet uygulanmalıdır. Yapılacak bu diyet sayesinde vücutta iyot seviyesi düşecektir. Böylece dışardan verilecek olan iyotun etkinliği arttırılmış olur. İyot kısıtlı diyet programında, günlük 50 mikrogram iyot alımına müsaade edilmektedir. Bu diyeti uygulamadan önce hangi besinlerde iyot bulunup bulunmadığını öğrenerek, bu diyeti uygulamayı kolaylaştıracaktır.

İyot kısıtlı diyet programında yasak olan besinler: 
 • İyotlu tuz
 • Ispanak 
 • Marul
 • Süt
 • Peynir, dondurma, yoğurt gibi süt ürünleri
 • Konserve, turşu, salamura gıdalar
 • Mayonez
 • Sütlü çikolata
 • Soya ürünleri
 • Mercimek, nohut, kuru fasulye gibi baklagiller
 • Fast food ve restoran yiyecekleri
 • Hazır kahve, poşet çay, hazır meyve suları
 • Unlu mamüller
 • Kiraz, vişne ve çilek
 • Yumurta ve yumurta sarısı içeren besinler
 • Sosis, salan, sucuk ve jambon gibi işlenmiş et ürünleri
 • Deniz yosunu, balık, suşi gibi deniz ürünleri
 • Hazır kurutulmuş besinler
 • Dondurulmuş besinler
 • Multivitaminler
İyot kısıtlı diyet programında yenmesi gereken besinler:
 • Taze olmak şartı ile dana, hindi, tavuk ve koyun eti
 • Yumurtanın beyazı
 • Tatlı su balıkları
 • Taze meyve ve meyve suları
 • Sebze yağları ve sıvı yağlar
 • Kahve, çay gibi içecekler
 • İyotsuz tuz
 • Fesleğen, kekik,  koruyucu madde ve tuz içermeyen baharatlar
 • Günde 4 yemek kaşığını geçmeyecek şekilde bal ve şeker
 • Evde yapılan unlu ekmekler
 • Arpa, yulaf, kara buğday, bulgur
 • Tuzsuz fındık ve ceviz
 • Yumurta içermeyen makarnalar
]]>
İyot Diyeti https://www.iyot.gen.tr/iyot-diyeti.html Thu, 15 Nov 2018 00:14:41 +0000 İyot; Vücutta bulunan tüm hücrelerde iyot bulunur. İyot, vücudun troid  hormonu salgılayabilmesi için gerekli önemli bir mineraldir. Bu minerallerin vücutta gerekli stoklanmasıyla metabolizmanın normal yolla çalışması sa İyot; Vücutta bulunan tüm hücrelerde iyot bulunur. İyot, vücudun troid  hormonu salgılayabilmesi için gerekli önemli bir mineraldir. Bu minerallerin vücutta gerekli stoklanmasıyla metabolizmanın normal yolla çalışması sağlanarak vücut dengesi kurulur. iyot ayrıca vücudun kalsiyum ve fosfat kullanımını destekler ve kemik, cilt, saç ve tırnakların sağlıklı olmasına yardımcı olur. Enerji ve gıda düzenlenmesinde de etkili olan iyot faydası çok bilinmeyen ama insan vücudunun her açıdan gereksinim duyduğu çok değerli bir madde bileşenidir. 

İyotun Faydaları;

İyotun faydaları çok fazla bilinmediği için yeterli kullanımı da göz ardı edilmektedir. Oysa iyot ihtiyacı insan vücudunun sağlıklı ve aktif olması için çok önem arz ettiğinden sofra tuzlarında iyot ihtiyacını karşılamak adına iyot takviyesi bulunmaktadır. Fakat fazla tuz kullanımı da yan etkiler barındırdığı için iyot içeren besinleri yaşam standardına dahil etmek daha akılcı bir davranış biçimidir.

İyot Eksikliği;

İyot eksikliği başta zeka geriliği olmak üzere pek çok hastalığa da davetiye çıkarır. Özellikle büyüme bozukluğu, guatr, kabızlık, metabolizma geriliği, depresyon ve yorgunluk hali, gerileyen doğurganlık iyot eksikliğinden kaynaklı başlıca hastalıklardandır. İyot eksikliğinden kaynaklı rahatsızlıkların kronik hale gelmesiyle iyot kullanımı artık zararlı hale gelebilir. Ne yazık ki bu sebeple artık iyotsuz yiyecekler tüketme gereksinimi duyulmaktadır.

İyot Diyeti

İyot diyetine ihtiyaç duyulan haller; İyotun az tüketilmesinden kaynaklı hastalıklardır. Bu hastalıklara örnek vermek gerekirse troid bezlerinin büyümesiyle guatr hastalıkları (ileri derecede kanser) iyot kısıtlı diyetlere ihtiyaç doğurur.  İyotu tamamen hayatımızdan çıkarmak neredeyse imkansızdır ancak zorunlu kullanılmaması gereken hallerde iyot kısıtlaması yapılmalıdır. Akla gelen ilk iyotlu besin sofra tuzudur, sofra tuzu hasta kişinin tamamen hayatından çıkarması gereken bir maddedir. Zorunlu hallerde iyotsuz tuz kullanılabilir. 

Başka bir ayrıntı ise; insanın vücudunun ihtiyaç duyduğu sebze meyvelerle alakalıdır. Ispanak, marul gibi sebzeler, çilek, muz gibi meyvelerde de iyot miktarı yüksektir ancak az miktarda tüketilebilir. 
 • Yumurta akı
 • Güneşte kurutulmuş kuru üzüm, kayısı
 • Ceviz, tuzsuz fındık 
 • Bulgur, kuskus, makarna ( yumurtasız ve tuzsuz)
 • Kara lahana, karnabahar, kabak, turp, şalgam, 
 • Kırmızı et ve tavuk eti (tuzsuz kullanıldığı takdirde)
İyotsuz besinler arasında yer alan besinlerdendir. Hastalık halleri oldukça önem taşıyan durumlar arz ettiğinden bu tarz diyetlerin doktor tavsiyesiyle yapılması öngürülür.

Allah şifa versin.
]]>
Soğanda İyot Varmı https://www.iyot.gen.tr/soganda-iyot-varmi.html Thu, 15 Nov 2018 02:43:02 +0000 Soğanda İyot Varmı; Soğan ülkemizde Anadolu' nun bir çok yerinde yetişen, kültür çeşitleri ise tüm toprak çeşitlerinde boy gösteren zambakgiller ailesinden olan yenilebilir cinsteki yeşil uzun şekilde veya yumrumsu bitkilere Soğanda İyot Varmı; Soğan ülkemizde Anadolu' nun bir çok yerinde yetişen, kültür çeşitleri ise tüm toprak çeşitlerinde boy gösteren zambakgiller ailesinden olan yenilebilir cinsteki yeşil uzun şekilde veya yumrumsu bitkilere soğan denir. Soğan pişirilen yemeklere lezzet katmak amacıyla hemen her yemeğin tadına tat katan çiğ de tüketilebilen insan vücudu için oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Soğanın içerisinde çeşitli vitaminler bulunur ve besin değeri yüksek, besleyici bir besindir. İçinde kükürt bulunur ve bu madde soğanın acı olmasını, göz yaşartıcı bir etkiye sahip olmasını tetikler.
Soğan, vücudu mikroplardan koruma özelliğine sahip direnç arttırıcı özellik gösteren bir bitki olduğundan çiğ tüketilmesi halinde daha yararlıdır ancak çiğ tüketildiğinde keskin bir kokusu olduğu için pişirilerek tüketilmesi daha etik olur. Toplum içine çıkılmadığı zamanlarda çiğ tüketilen soğanın ardından kereviz sapı, sedef otu, karanfil gibi bitkiler çiğnenirse koku hafifletilebilir. Ancak toplum içerisine çıkılacağı zaman soğanı çiğ tüketmek kötü kokması sebebiyle çok sakıncalıdır. 

Soğanın Faydaları Ve Zararları;

Tüketilen her besinde olduğu gibi soğan bitkisini de tüketirken faydaları ve zararları göz önünde bulundurulmalıdır. Soğan içeriğindeki farklı bileşenler nedeniyle vücutta rahatsız edici reaksiyonlara da neden olabilir. Soğan doğal bir antibiyotiktir vücutta biriken zararlı mikropların vücuttan atılmasını sağlar. İdrar yollarıyla alakalı sıkıntıların giderilmesinde faydalıdır; idrar söktürücü etkisinin varlığı sebebiyle böbreklerdeki kum ve taşların dökülmesine yardımcı olup, böbrek ağrısın azaltır. Vücuttan toksinlerin atılmasını sağladığı için kilo vermeye de yardımcıdır. Yorgunluğu dindirir. Egzama ve diğer cilt rahatsızlıklarında; dolama ve arpacıkta yüzeysel kullanıldığında da oldukça etkilidir. Kalbi kuvvetlendirir, damar yollarını açar. Öksürüğe iyi gelir, bronşları açar. Soğanın faydaları saymakla bitmez çok faydalı bir bitki insan vücuduna çok yarayan bir besindir. 
Soğanın iştah açıcı etkisi de olduğundan diyet yapanların tüketmesi zararlı olabilir, Soğanın tabaka tabaka içerisinde bulunan zar şeklindeki yapı mide ağrısına sebep olabilir; mide ağrısı olanlar soğanı çiğ tüketmemelidir. 

Soğanda İyot Var Mı

Soğan bileşiminde; amino asitler, şeker, sabit ve uçucu yağlar vardır. Soğanın içinde A, B, C vitamenleri, kükürt, kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum, fosfor bulunur. Ayrıca guatrojen içeren besinlerin başında gelen soğan, iyot minerali açısından da zengin bir besindir.
]]>
İyot İçeren Besinler https://www.iyot.gen.tr/iyot-iceren-besinler.html Thu, 15 Nov 2018 05:07:06 +0000 İyot içeren besinler, İyot içeren besinleri ve içecekleri içip yemek vücudumuz ve günlük hayatımız için oldukça önemli bir etmen olarak bilinir. İyot sağlıklı büyüme ve sağlıklı yaşam için oldukça etkili bir mineral İyot içeren besinler, İyot içeren besinleri ve içecekleri içip yemek vücudumuz ve günlük hayatımız için oldukça önemli bir etmen olarak bilinir. İyot sağlıklı büyüme ve sağlıklı yaşam için oldukça etkili bir mineral olarak bilinmektedir. Yeterince iyot alınmaması, çok az iyot alınımı veya iyot eksikliği guatr adıyla adlandırılan tiroid adlı hormonal bezin genişlemesine sebep olur. Bu yüzden yeterince iyot almak sağlıklı yaşam ve günlük yaşamımız için önemlidir. Son zamanlarda iyot eksikliğinden dolayı oluşan hastalıklar çok sık görülmeye başladığı için market raflarında bulunan normal tuzların yerini iyot tuzları almaya başladı. Normal bir insanın günlük alması gereken iyot miktarı 150 mcg'dır.

İyot içeren besinler;
 • Deniz ürünleri yani balık gibi denizden yenilen canlılarda iyot bakımından oldukça zengin bir besin türüdür. İyot kaynağı olduğu için yeteri kadar iyot alımı için tüketilebilir. Yüksek oranda iyot barındıran deniz ürünleri arasında ton balığı ve mezgit yer almaktadır. Karides ve diğer denizde yaşayan kabuklu canlılarda iyot kaynağı olarak tüketilebilmektedir.
 • Bilindiği üzere market raflarında normal tuz yerine artık iyotlu tuzlar yer aldı. Normal tuz yerine iyotlu tuzlar gün içerisinde alınan iyot miktarı için yeterli olacak bir besin türüdür.
 • Sebze türlerinde de oldukça iyot bulunmaktadır. Sebze türlerinin arasında en çok içerisinde iyot bulunduranlar ıspanak, soya fasulyesi, yine sebze türlerinden yapılan şalgam adlı içecek, kabak, kuru fasulye ve sarımsak gibi sebzelerde iyon oranı oldukça yüksek olduğu bilinmektedir. Bu sebzeler ayrıca sadece iyon kaynağı olarak değil vitamin kaynağı olarak ta tüketilebilecek sebze türleridir.
 • Meyvelerde çok fazla iyot kaynağı olan meyve türü yoktur. Fakat 5-6 meyve türü yine iyot kaynağı olarak yenilebilir. Bu meyveler arasından olarak bilinen çilek hem düşük kalorili olup hem de mineral ve iyot bakımından oldukça zengin bir meyve türüdür.
 • Yoğurt, süt ve peynir yani kısaca süt ürünleri de iyot bakımından zengin ve iyot kaynağı olarak tüketilebilecek besin türleri arasındadır.
]]>
İyot Eksikliği Hastalığı https://www.iyot.gen.tr/iyot-eksikligi-hastaligi.html Thu, 15 Nov 2018 18:55:22 +0000 İyot Eksikliği Hastalığı, İyot eksikliği,  vücudumuzda bir çok rahatsızlığa yol açmaktadır. Bunların başında da guatr ve troid bezlerinin düzensiz çalışmasının ortaya çıkardığı hastalıklarıdır. Bu hastalı İyot Eksikliği Hastalığı, İyot eksikliği,  vücudumuzda bir çok rahatsızlığa yol açmaktadır. Bunların başında da guatr ve troid bezlerinin düzensiz çalışmasının ortaya çıkardığı hastalıklarıdır. Bu hastalığı iyi tanıyıp, eksikliğini gidermek için araştırmalı ve İyot bakımından zengin gıda ve ürünleri tüketme yoluna gitmeliyiz. Bu hastalıklar, daha anne karnında başlayıp çocukluk, gençlik ve yaşlılıkta görülmektedir.   

İyot Eksikliği Hastalığı Nedeni ve Belirtileri

Severek tükettiğimiz lahana, karnabahar, şalgam, turp gibi sebzeler iyot eksikliği yapmaktadır. Bunu göz önüne alarak, eğer iyot eksikliğinin yarattığı hastalıklardan birini yaşıyorsak, bu sebzeleri daha dikkatli ve ölçülü kullanmak gerekir. Sağlıklı insanlarda hastalanmamak için bu sebzeleri kullanırken aşırıya kaçmamalıdırlar. İyot eksikliği vücutta halsizlik, cilt kuruluğu, ciltte kalınlaşma, kabızlık, saç dökülmesi, adet düzensizliği, kilo artışı, unutkanlık, depresyon, kalp ve akciğer yetersizliği, tırnaklarda kırılma gibi belirtilerle haber verirler.   

İyot Eksikliğinde Meydana Gelen Hastalıklar
 • Çocuklarda büyüme geriliği ve zayıflık görülür.
 • Büyüklerde guatr ve troid kanseri görülmektedir.
 • Kadınlarda meme kanseri yapmaktadır.
 • Hamile kadınlarda, ölü bebek doğumu ve düşük yapma tehlikesi yaratmaktadır.
 • Zeka gelişiminde gerilik, zihinsel yetersizlik yaratmaktadır.
 • Kulaklarda, duyma kaybına, dilsizlik, cüceliğe neden olmaktadır.
İyot Eksikliği Hastalığı Tedavisi: İyot eksikliğini, iyotlu tuz kullanarak giderebiliriz. İyotlu tuzu kullanırken dikkat etmemiz gereken hususlar vardır. İyotlu tuzu, nemli olmayan serin ortamda, güneş ve ışık görmeyen koyu renkli kaplarda saklanmalıdır. İyotun uçmaması için çabuk tüketilecek şekilde az satın alınmalıdır. Tuzun ağzı açık bırakılmamalıdır. İyotlu tuzla birlikte iyot içeren besinlerde düzenli olarak tüketilmelidir. Bu gıdalar süt ve süt ürünleri, deniz ürünleri, peynir, yumurta, sebze, bitkisel ve hayvansal gıdalarla düzenli beslenme yapıldığında iyot eksikliği giderilmiş olur. İyotlu tuz kullanımı bırakıldığında iyot eksikliği tekrar ortaya çıkabilir. Bu hususlara dikkat edildiğinde iyot eksikliği giderilmiş olur ve rahatsızlıklar olmaz. Özellikle hamile kadınlar, iyot oranı yüksek besinler tüketmelidir.
]]>
Günlük İyot İhtiyacı https://www.iyot.gen.tr/gunluk-iyot-ihtiyaci.html Thu, 15 Nov 2018 19:17:59 +0000 Günlük İyot İhtiyacı; İyot Doğada dağınık halde bulunan, kimyanın halogenler grubunun 4. elementidir. iyot iki atomlu moleküler yapıya sahip olan, sembolü "I" ile gösterilen saf eleman haliyle katı, erime halinde buharlaşan; Günlük İyot İhtiyacı; İyot Doğada dağınık halde bulunan, kimyanın halogenler grubunun 4. elementidir. iyot iki atomlu moleküler yapıya sahip olan, sembolü "I" ile gösterilen saf eleman haliyle katı, erime halinde buharlaşan; buharlaşma esnasında zehirli gaz çıkaran bir maddedir. Normal sıcaklıkta siyaha yakın erime noktasında menekşe rengini alan bir yapıya sahip olduğundan Yunanca' da menekşe anlamına gelen "iyot" ismini almış dilimize de Yunanca' dan girmiştir.
İyot tabiatta serbest bir şekilde bulunamaz. Yeryüzünde dağınık biçimde değişik materyallerin bileşiminde bulunan iyot için verilebilecek en iyi örnek deniz suyu ve deniz mahsülleridir. İyot elde ediminin en önemli kaynağı ise Şili Güherçilesi bileşenindeki sodyum iyodattır. İyot ve iyot elementinin doğada ve tıp biliminde kullanım alanı oldukça fazladır. 

İyotun sağlık açısından önemi çok bilinmediği için kullanım alışkanlıkları hakkında sıkıntılar yaşanır. Gelişen ve ilerleyen teknoloji sayesinde yapılan incelemeler sonucu vücudun hemen her hücresinin iyot bileşeninden oluştuğu saptanmıştır. O denli önemlidir ki iyot, bilim insanları tarafından önemlilik derecesi saptanmasıyla en baş tüketim gıdası olan sofra tuzlarına iyot eklenmiş ve hayatımıza en ön sıradan dahil edilmiştir.
İyot eksikliğinde insan vücudunda ciddi hasarlar oluşacağı için, iyot kullanımı sağlıklı yaşam ve düzenli beslenme açısından çok önemli aksatılmaması gereken bir kıstastır. İyot eksikliği troid bezlerinin hasar alıp ileri seviyede kansere dönüşebilecek rahatsızlıklardan tutun da zeka geriliğine, çocuklarda gelişim bozukluğu, metabolizmal rahatsızlıklar, depresif haller, kronik yorgunluk vakalarına kadar bir çok rahatsızlığın ön ayağıdır. 
Bu bakımdan iyot miktarı günlük kullanım açısından dikkate alınması gereken bir mineraldir.

Günlük İyot İhtiyacı; 

İyot eksikliği birçok hastalığın temel nedenidir. Başta troid hastalıklarının temel nedeni olarak gösterilen iyot eksikliği insan vücudu için çok gereklidir. 
İyot insan vücudunda günlük olarak gerekli bir biçimde sağlıklı yaşam standardı haline getirdikleri beslenme biçimi içerisinde bulunmazsa troid rahatsızlıklarına paralel olarak da guatr hastalıkları oluşur. Guatr hastalığı ise insan vücudunun metabolizmal faaliyetlerinin bozulmasına, sinir sisteminin zayıflamasına neden olur. İyot eksikliği zihinsel geriliğe, gelişim çağındaki çocukların gelişim bozukluklarına, sinir sisteminin çökmesine varıncaya kadar insan vücudunda ciddi hasarlar bırakan önemli ve gerekli bir bileşendir.

Yetişkinlerde Günlük İyot İhtiyacı

Yetişkin insan vücudunun günlük iyot kullanım ihtiyacı yaşa göre 100 ila 300 mikrogram (mcg) arasında değişim gösterir. 

Bebeklerde Günlük İyot İhtiyacı

Bebeklerde (7-12 ay) iyot ayarı ise günlük 130 mcg'dir. Bu ölçüde iyot almayan bebeklerde hipotroid, guatr, zeka fonksiyon geriliği, sinir sistemi çökmesi, büyüme ve mental geriliği görülebilir. 

İyot Bakımından En Zengin Yiyecekler
 • Su
 • Süt
 • Yumurta
 • Beyaz peynir
 • Yoğurt
 • Ekmek
 • Tavuk
 • Bakliyat  
İyot Bakımından En Zengin Yiyecekler
 • Deniz ve deniz mahsülleridir.
]]>
Hamilelikte İyot Kullanımı https://www.iyot.gen.tr/hamilelikte-iyot-kullanimi.html Fri, 16 Nov 2018 11:31:41 +0000 Hamilelikte İyot Kullanımı, İyot, tiroit bezlerinin içeriğinde yer almaktadır. Hamilelikte iyot bebeğin gelişimi için çok önemli olmaktadır. Hamilelikte annenin dikkat edeceği tek şey sağlıklı bir bebeği olmasıdır. İyott Hamilelikte İyot Kullanımı, İyot, tiroit bezlerinin içeriğinde yer almaktadır. Hamilelikte iyot bebeğin gelişimi için çok önemli olmaktadır. Hamilelikte annenin dikkat edeceği tek şey sağlıklı bir bebeği olmasıdır. İyotta bebeğin beyin gelişimi için büyük önem taşımaktadır. Bebeğinin sağlığı için iyot kullanımını ihmal etmemek gerekmektedir. İçimize çektiğimiz havada bile iyot bulunmaktadır. Deniz ürünlerinde oldukça fazla bulunan iyot ayrıca taze sebzelerde bulunmaktadır. Hamilelikte sofra tuzunu iyotlu kullanarak iyot gereksinimi karşılayabilirsiniz.

Hamilelikte İyot Kullanımı Nasıl Olmalı

Hamilelik sırasında anne adayının günlük 290 mikrogram iyodür alması gerekmektedir. Mutfakta kullanacağı iyotlu tuz ile günlük ihtiyacının yarısını karşılayabilirsiniz. Kalan yarısını da deniz ürünlerinden, ıspanak, şalgam tüketerek alabilirsiniz. Ayrıca bebeğinin kalsiyum ihtiyacı için de önemli olan anne adayı süt ve süt ürünlerinden iyot alabilmektedir. İyot alımı sayesinde bebek zihinsel veya fiziksel bir eksikliği olamayacaktır. Günlük bir kase yoğurt yiyerek, haşlanmış yumurtasını ihmal etmeyecek günlük iyot ihtiyacını karşılayabilmektedir. İyotu sofra tuzundan alabilmek için hamile kişinin iyotun uçup yok olmaması için yemeği pişirirken değilde sofrada atması gerekmektedir. Yemeği ocaktan almadan hemen attığı takdirde iyot ihtiyacının yarısını karşılayabileceğini unutmaması gerekmektedir.

Hamilelikte İyot Eksikliğindeki Riskler; Hamilelikte iyot ihtiyacı daha çok artacaktır. Anne adayının günlük iyot ihtiyacını karşılayamaması halinde iyot eksikliği oluşacaktır. Bu durumda hamilelikte ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bu sorunlar arasında düşük veya erken doğum olabilmektedir. Ayrıca iyot eksikliği nedeni ile bebek fiziksel olarak cüce bile olabilmektedir. İyot her zaman olduğu gibi hamilelik döneminde de daha fazla ihtiyaç duyulacağı için ihmal edilmemesi gerekmektedir. Hamilelikte iyota dikkat edilmediği takdirde yeni doğan bebekte kulaklarında işitme azlığı ve gelişiminde yetersizlik olabilmektedir. 
]]>
İyot Takviyesi https://www.iyot.gen.tr/iyot-takviyesi.html Sat, 17 Nov 2018 11:30:50 +0000 İyot takviyesi, vücudun sağlıklı bir şekilde görevlerini yerine getirebilmesi için gerekli vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Bazı maddelerin eksik olması birçok hastalığa sebebiyet verir. Vücutta bulunan iyot eksikliği İyot takviyesi, vücudun sağlıklı bir şekilde görevlerini yerine getirebilmesi için gerekli vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Bazı maddelerin eksik olması birçok hastalığa sebebiyet verir. Vücutta bulunan iyot eksikliği özellikle çocukları gelişim yönünden olumsuz etkilerken; yetişkin kişilerde ise guatr, tiroid, meme kanseri gibi birçok hastalıklara sebebiyet verebilir. Vücutta bulunan iyot eksikliğinin yaşanması tiroid bezinin büyümesine, vücutta bulunan hormonların üretiminin azalmasına sebebiyet verirken; iyot takviyesi ile vücuda alımı gerçekleştirilir. İyot tuz içerisinde ve toprakta yetişen gıdaların birçoğunda bulunur. Ölçülen değerlerde iyot azlığı bulunan kişilerin iyot takviyesi yapılması gerekir. Beyin başta olmak üzere tüm organların gerekli düzeyde gelişmesi için, hormonların görevini sağlıklı şekilde yerine getirmesi için vücutta bulunan iyot dengesinin gerekli düzeyde olması gerekir. Hipertiroidi yol açan iyot eksikliği kişide saç dökülmesi, kabızlık, cilt kuruluğu, halsizlik, cildin belirli bölgelerinde kalınlaşma, tırnaktaki kırılması, ani kilo artışı, konsantrasyon kaybı, duygu boşalımı, kalp ve akciğer problemleri gibi birçok hastalığa sebebiyet verebilir.

İyot takviyesi için neler yapılabilir
 • Gerekli yapılan ölçümler sonrasında eksikliği bulunuyor ise kişiye uygulanan takviyeler sayesinde gerekli düzeye ulaşması sağlanır. Bu süreç içerisinde kişinin karnabahar, şalgam, turp, lahana, brüksel lahanası gibi sebzeler tüketmemesi gerekir. Bu sebzelerin iyot yetersizliği olmasına sebebiyet verdiği belirtilmektedir. Bu sebepten dolayı kişinin bu süreç içerisinde bu besinlerden uzak alması gerekir.
 • İyot takviyesi uygulayan kişinin iyotlu tuz kullanması tavsiye edilir.
 • Bu süreç içerisinde süt ve süt ürünlerini bolca tüketmesi gerekir. 
 • Mevsiminde bulunan sebzeleri ve meyveleri tüketmesi tavsiye edilir.
 • İyot takviyesi için kişinin deniz ürünleri,balık veya yosun ürünleri tüketmesi oldukça önemlidir.  
 • Peynir, yumurta, yoğurt gibi besinleri bolca tüketmesi tavsiye edilir. 
 • İyot takviyesi uygulayan kişinin yemek yapma esnasında kullandığı iyotlu tuzun pişirme esnasında değil; yemek piştikten sonra atılması iyot değerinin kaybolmasını önleyecektir. Pişme süresinin başında iyot tuzu yemeğe atılarak pişirilirse özelliğini yitirir.
 • Bu kişilerin ambalaj içerisinde satılan steril ortamda muhafaza edilen iyot tuzu alıp tüketmeleri gerekir. 
 • Toprakta yetişen; dağlık alanda yetiştirilmiş ürünlerin tüketilmesi iyot bakımından daha zengin olacağı için iyot takviyesinde son derece faydalıdır.
 • Bu kişilerin et ürünlerini bolca tüketmeleri tavsiye edilir.
 • İyot takviyesi için kişinin çilek yemesi tavsiye edilir. İçerisindeki kalori seviyesi düşük olduğu için sakınca bulundurmazken;iyot bakımından da oldukça zengin bir besindir.
 • Ayrıca soya fasulyesi, pazı, kuru fasulye, kabak, sarımsak, ıspanak gibi sebzelerde iyot çok olduğu için takviye bakımından faydalıdır. Bu sebepten bolca tüketilmesi tavsiye edilirken; içerdiği antioksidan sayesinde birçok fayda sağlar.
]]>
İyot Çözeltisi https://www.iyot.gen.tr/iyot-cozeltisi.html Sat, 17 Nov 2018 14:04:01 +0000 İyot Çözeltisi; iyot halojen grubundaki en az reaktif olan ve elektropozitif bir atomdur. I şeklinde formüle edilir. Atom numarası elli üçtür. İyot insanların normal büyüme ve gelişmesi için gerekli önemli bir maddedir. İyot İyot Çözeltisi; iyot halojen grubundaki en az reaktif olan ve elektropozitif bir atomdur. I şeklinde formüle edilir. Atom numarası elli üçtür. İyot insanların normal büyüme ve gelişmesi için gerekli önemli bir maddedir. İyot çözeltisi iyot ile birlikte değişik bir atom veya bileşiklerle hazırlanabilir. İyot çözeltisinin sodyum iyodür, potasyum iyodür, İyot iyodür gibi bir çok çözelti bileşiği mevcuttur. Çeşitli minerallerde, deniz suyunda, deniz bitkilerinde ve kaynak suları iyot kaynaklarıdır.

İyot çözeltisi kullanım alanları; 
 • Organik kimyada
 • Eczacılıkta
 • İlaç endüstrisinde
 • Fotoğrafçılık alanında
 • Temizlik endüstrisinde 
 • Tıp alanında
 • Gıda katkılarında
 • Boya endüstrisi
İyot çözeltisinin kullanım alanları yaygın olup, sıklıkla kullanılan bir bileşiktir. Tıp alanında tentürdiyot, batikon gibi antiseptik solüsyonların yapısında olup yarada mikrop öldürücü olarak kullanılır. Eski zamanlarda antibiyotik olarak kullanılmış ama yan etkileri olduğundan kullanımı bırakılmıştır. İyot çözeltisinin türevlerinden olan sodyum iyodür, bazı hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmaktadır. Troid bezinin sebep olduğu bazı hastalıkların (troid kanseri, hiper troidi gibi) tanı ve tedavisinde sodyum iyot bileşikleri kullanılır. İyot çözeltisinin bir türevi olan iyot iyodür, güçlü antiseptik etkisinden dolayı yüzeysel ve derin yaraların temizlenmesinde ve ameliyat yarası bölgesinin dezenfektasyonu amaçlı kullanılır. İyot çözeltisinin bir türevi olan potasyum iyodür ise guatr, eritema nodozum ve dermotolojide mikozların tedavisinde kullanılır. 
]]>
İyot Elementi https://www.iyot.gen.tr/iyot-elementi.html Sun, 18 Nov 2018 02:52:47 +0000 İyot Elementi, Periyodik cetvelin 1. sırasında ve 7A grubu içerisinde halojenlerin 4. sırasında bulunan iyot elementi aktifliği az olan bir element türüdür. İyot elementi kimya sanayinde kullanılırken yakılması halinde İyot Elementi, Periyodik cetvelin 1. sırasında ve 7A grubu içerisinde halojenlerin 4. sırasında bulunan iyot elementi aktifliği az olan bir element türüdür. İyot elementi kimya sanayinde kullanılırken yakılması halinde dumanı mor şekilde ortaya çıkmaktadır. Bir çok sanayi kolu içerisinde iyot elementi bulunduran mineralleri ham madde olarak kullanmaktadır. İyot yer yüzünde bitkilerde, hayvanlarda ve deniz suyunda oldukça fazla bulunmaktadır. Özellikle iyot elementi tuz gölü ve tuzlu deniz suyunda oldukça fazla bulunmaktadır. Özellikle insan yaşamı için önemli bir yere sahip olan tiroit bezlerinin çalışmasında oldukça önemli bir yere sahiptir. 

İyot Elementi Kullanım Alanları

İyot elementinin içerisinde yer alan bileşikler eczacılık ve kimya sanayinde oldukça fazla kullanılmaktadır. Özellikle sağlık problemleri yaşayan kişilerin tedavileri amacıyla antibiyotik özelliği taşıyan iyot elementi bileşikleri, ilaç yapımında oldukça fazla kullanılmaktadır. Bununla birlikte içerisindeki elementlerin zehirli olması nedeniyle antibiyotik yapımında artık kullanılmaktadır. İyot elementi ayrıca fotoğrafçılık alanında resimlerin kaliteli çıkmasında etkilidir. İyot elementi üzerinde uzmanların yapmış olduğu araştırmalar belli bir dönemden sonra meyvelerini vermeye başlamıştır. İyot elementini içeriği incelenmesiyle birlikte; Yemek sanayi, kimya sanayi, ilaç sanayi, tekstil sanayi gibi bir çok alanda iyot elementi bileşenleri kullanılmıştır. Böylelikle iyot içerisinde yer alan mineral ve elementler hayatımız kolaylaşmasında oldukça etkili olmuştur. 

İyot Elementinin İnsan Sağlığı Açısından Önemi

Yapılan klinik araştırmalar sonrasında insan vücudunda 35-55 miligram civarında iyot elementi bulunduğu tespit edilmiştir. Bulunan iyot elementi tiroit salgı bezlerinin ana maddesi durumundadır. İnsan vücudu için gerekli olan iyot elementi, tiroit bezleri sayesinde salgılanır ve böylelikle tiroit hastalığının oluşmasını engeller. Bunun yanı sıra hücreler için gerekli olan iyot elementi kana karışarak beynin alt bölgesinde bulunan hipofiz bezleri sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu hormonların üretilmesini sağlamaktadır. 

İyot Elementi Yetersizliği Olumsuz Sonuçları

İnsan vücudu için hayati öneme sahip olan iyot elementi vücutta alınmaması halinde kişide tiroit rahatsızlığı oluşur. Bunun yanı sıra tiroit elementi eksikliği guatr hastalığının oluşmasına neden olarak boyunda şişlik oluşmasına neden olur. Şayet tiroit hormonları düzenli çalışmaması halinde ilaç tedavisi gerçekleşir. Hatta boyun ve boğaz kısmında oluşan guatr zamanla cerrahi müdahale ile alınmak zorunda kalabilmektedir. İyot elementi bu nedenle insan hayatı için hayati önem taşımaktadır. 
]]>
Povidon İyot Nedir https://www.iyot.gen.tr/povidon-iyot-nedir.html Sun, 18 Nov 2018 08:44:03 +0000 Povidon iyot nedir, povidon iyot ameliyat olacak hastalarda ameliyattan önce kullanılan cilt temizliği solüsyonudur. %10 povidon iyot ameliyat, yaralanma ve pansumanlarda kullanılan cilt antiseptiklerinin etken maddesidir. %10 Povidon iyot nedir, povidon iyot ameliyat olacak hastalarda ameliyattan önce kullanılan cilt temizliği solüsyonudur. %10 povidon iyot ameliyat, yaralanma ve pansumanlarda kullanılan cilt antiseptiklerinin etken maddesidir. %10 povidon iyot en bilindik hali ile yaralanmalarda genelde baticon olarak kullanılan tentürdiottur. Ama kullanım şekli tamamen yanlış yapılmaktadır. Örneğin yaralı bölgeye uygulandıktan sonra kuruyarak film tabakası oluşturması için bir süre beklenilmesi gerekirken pamukla silinerek yada üzeri gazlı bez ile örtülerek bekletilmektedir. Oysa ki yapılması gereken %10 povidon iyot kullanıldıktan sonra beklenilmesidir. yapılan yanlış silme işlemi ile povidon iyotun antiseptik ve koruyucu özelliği yok edilmektedir.

Povidon iyot nedir  

Povidon iyot nedir, sorusuna pek çoğumuz halı olarak cevap veremeyebiliriz. Çünkü genel kullanım alanı ameliyathanelerdir. Povidon iyotun kullanım şekli özellikle yaralı bölgenin üzerine sürülmek sureti ile açık halde koruyucu film tabakası oluşturulmasını beklemektir.

Povidon iyotun oluşturduğu koruyucu tabaka yaranın hava almasını kesinlikle engellemez ama mikropların girişini engeller. Povidon iyot yaralı bölgeye uygulandıktan sonra etkisini 6 saate kadar göstererek yavaş bir iyot salınımı ile mikropları yok eder ve üremelerini engeller. Povidon iyot ile 4-6 saat aralıklarında düzenli olarak yapılan pansuman işlemi tam bir koruyuculuk sağlar. Povidon iyotun gerçek ve kesin etkisinden yaralanabilmek için %10 etkili olması gerekir. Formülde bulunan %6-8 etken madde tercih edilmemelidir.

Povidon iyot nasıl kullanılmalıdır 

Povidon iyot nedir sorusuna verilebilecek cevaplardan bir tanesi de %10 povidon iyot solüsyonu ameliyathanedeki hastalarda cerrahi alanın temizliği için kullanılırken, ameliyat bölgesi su ile ıslatılarak 200 cm'lik alan için 1ml olacak şekilde ameliyat bölgesinin %10 povidon iyot solüsyonu ile temizlemek amacıyla kullanılmasıdır. Yani su emdirilmiş bir gazlı bez ile ameliyat bölgesi silindikten sonra cerrahi işlem uygulanacak bölge povidon iyot solüsyonu ile boyanarak kuruması için beklenilmelidir. Povidon iyot solüsyonu ısıtılarak kullanılması gerektiğinde bu işlem 37-40 derecede dijital olarak yapılmalı kesinlikle mikro dalga yada sıcak su içerisinde ısıtma işlemi uygulanmamalıdır. Çünkü povidon iyot yanlış şekilde ısıtıldığında iyot erimiş oksijen ile etkileşime girerek iyot konsantrasyonu artmakta ve bu artıştan dolayı da cilt üzerinde reaksiyonlara yol açmaktadır. Ameliyat işlemi sırasında uzun süreli ıslak povidon iyoda maruz kalındığında kontak dermatit ve yanığa neden olabilmektedir. Povidon iyot ameliyat esnasında hastanın altta kalan bölgelerinde kurumadan beklediğinde ciddi bir komplikasyon nedenidir. Yanık izine benzeyen yaralanmalar yaklaşık 3-4 haftalık süreçlerde tedavi ile iyileşebilmektedir. Povidon iyot solüsyonu operasyon bölgesinin dışına taşırılmadan kullanılmalıdır.

]]>
İyot Bulunan Besinler https://www.iyot.gen.tr/iyot-bulunan-besinler.html Mon, 19 Nov 2018 08:15:15 +0000 İyot bulunan besinler, İyot önemli bir maddedir ve eksikliğinde guatr olarak bilinen rahatsızlıklar oluşabilir. Bu rahatsızlıklara yakalanmamak için içerisinde iyot bulunan besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir. İyot bulunan besinler, İyot önemli bir maddedir ve eksikliğinde guatr olarak bilinen rahatsızlıklar oluşabilir. Bu rahatsızlıklara yakalanmamak için içerisinde iyot bulunan besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir.

İyot bulunan besinler
 • Deniz ürünleri
 • İyotlu tuz
 • Sebzeler
 • Çilek
 • Yoğurt
 • Süt
 • Peynir
Deniz ürünleri, özellikle deniz sularında yani tuzlu sularda yaşayan balıklarda iyot oranı yüksektir. İyot oranı yüksek balıkları sayacak olursak ton balığı, mezgit başlıcalarıdır. Ayrıca denizde yaşayan karides ve bazı kabuklu canlılarda da iyot bulunmaktadır.

İyotlu tuz, günlük hayatımızda kullandığımız tuz yerine iyotlu tuz kullanarak bu eksikliği giderebilirsiniz.

Sebzeler, vitamin deposu olarak bildiğimiz sebzeler arasında ayrıca iyot deposu olan sebzelerde vardır. Bunlar ıspanak, pazı, şalgam, soya fasulyesi kuru fasulye ve sarımsaktır.

Ayrıca çilek süt yoğurt ve peynirde de yeteri miktarda iyot bulunur. İyot bulunan besinleri çok kolay bir şekilde temin edebiliyorsunuz bu yüzden oluşması muhtemel olan problemlerin engellenmesi anlamında bu besinleri tüketmek yeterli olacaktır.
]]>
İyot Eksikliği Nasıl Giderilir https://www.iyot.gen.tr/iyot-eksikligi-nasil-giderilir.html Tue, 20 Nov 2018 00:56:13 +0000 İyot Eksikliği Nasıl Giderilir konusu dünya genelinde önemli bir sorun haline gelmiştir. Yetersiz iyot alımı yetişkinlerde guatr, meme kanseri ve ciddi sağlık sorunları oluşturabilir. İyot yetersizliği çocuklarda gelişme geril İyot Eksikliği Nasıl Giderilir konusu dünya genelinde önemli bir sorun haline gelmiştir. Yetersiz iyot alımı yetişkinlerde guatr, meme kanseri ve ciddi sağlık sorunları oluşturabilir. İyot yetersizliği çocuklarda gelişme geriliği sorunu oluşturabilmektedir. İyot eksikliği erken dönemlerde hiçbir belirti vermeden ilerleme gösterebilmektedir. Bu sağlık sorunu ilerleme gösterdikçe guatr yani tiroit bezinde büyüme ve hipotiriodizm sorunlarına neden olmaktadır.

İyot eksikliğinin tedavisi

İşlenmemiş olan deniz tuzu ve işlenmemiş kaya tuzu iyot açısından çok zengin doğal kaynaklardır. Ayrıca süt ve üt ürünleri de iyot açısından zengindir. Mevsimsel değişiklik ve coğrafi değişiklik sütün içerisindeki iyot oranını etkilemektedir. Bir uzman tavsiyesi aldıktan sonra iyot içeren sofra tuzu kullanılabilir. Çünkü bazı durumlarda iyotlu tuz tüketimi sakıncalı olmaktadır. Sofrada kullanılacak iyotlu tuz iyot eksikliğini giderecek en etkili yöntemdir. Bu durum iyot eksikliği nasıl giderilir sorusuna cevap niteliğindedir. Ayrıca deniz ürünleri, su ve besinler ile iyot alınabilir. 

Uzmanlara göre günde yarım çay kaşığı iyotlu tuzun alınması iyot eksikliğini giderir. Ancak iyot eksikliğini gidermek için tuz tüketimini arttırmak doğru bir yol değildir. İyot içeren gıdaların tüketilmessi daha doğru bir yaklaşımdır. Bu noktada şu noktaya dikkat edin, pişirme gıda içindeki iyot oranını düşürür bu nedenle mümkün olduğunca ggıdaları taze olarak tüketmeye özen göstermeli, kızartmalardan ve fazla kaynatmadan uzak durmak gerekmektedir.

İyot içerikleri fazla olan besinler

Toprakta yetişen besinlerde iyot içeriği fazladır. Ayrıca istiridye, ıstakoz, karides ve balıklarda  bulunmaktadır. Derin deniz balıklarında daha fazla iyot bulunur. Sebze olarak ıspanak, kabak, kuru fasulye ve sarımsak tüketimi önerisi iyot eksikliği nasıl giderilir sorusuna iyi cevaptır. Bir kase kadar yoğurt günlük iyot ihtiyacının yüzde 40’ını, bir bardak süt ise günlük ihtiyacın yüzde 20’sini karşılamaktadır
]]>
İyot Yüklemesi https://www.iyot.gen.tr/iyot-yuklemesi.html Tue, 20 Nov 2018 06:22:54 +0000 İyot yüklemesi, bazı hastalıkların tedavi edilmesi amacıyla uygulanana bilimsel bir tedavi yöntemidir. İyot denilince akla genellikle içeriğinde iyot barındıran sofra tuzları gelir. Bir çeşit element olan iyot insan vücud İyot yüklemesi, bazı hastalıkların tedavi edilmesi amacıyla uygulanana bilimsel bir tedavi yöntemidir. İyot denilince akla genellikle içeriğinde iyot barındıran sofra tuzları gelir. Bir çeşit element olan iyot insan vücudu için bazen hayati öneme sahiptir. Bu nedenle hem yetişkinlerin hem de çocukların günlük iyot miktarını yeterince almaları gerekir. Bu nedenle de iyot yönünden zengin gıda maddelerinin tüketimine daha fazla ağırlık verilmesi gerekir. Fakat iyot fazlalığının da beraberinde bazı sağlık sorunlarını getireceği unutulmadan dengeli tüketime önem verilmesi tavsiye edilmektedir. İyota bağlı olarak gelişen hastalıkların tedavisi amacıyla iyot yüklemesi yapılır. Halk arasında atom tedavisi olarak da bilinen iyot yüklemesi sayesinde bazı hastalıklar kalıcı olarak tedavi edilir. Özellikle tiroid kanseri ameliyatı sonrasında ve graves gibi bazı tiroid hastalıklarında uygulanır.   

İyot yüklemesi nasıl gerçekleştirilir
 • İyot tedavisinin uygulanacağı hastanın yaklaşık 6 saat boyunca bir şey yiyip içmemesi gerekir. Verilen iyot bulantıya sebep olacağı için kusma gerçekleşirse ilacın yenilenmesi gerekebilir. 
 • Hastaya iyot uygulanacak mekan kurşunla kaplıdır. Bu alana sadece görevli girer. 
 • İyot uygulanacak hasta bu odaya alınır. İyot bir sıvı yarımıyla ağızdan kapsül şeklinde verilir. Uygulanan iyotun dozu alınacak önlemlerin de ağırlığını da değiştirir. Hastanın bu mekanda bir kaç kalması sağlanır. 
 • Hastanın taburcu edildikten sonra gebe ve çocuklardan bir süre uzak kalmaya özen göstermesi gerekir.
 • İyot yüklemesi sonrasında sürekli olarak duş alınmalı ve çıkartılan kıyafetler sık sık ayrı olarak yıkanmalıdır. 
 • Hastanın mutlaka bardak, kaşık, çatal gibi eşyaları ayrılmalı ve mümkünse ayrı şekilde dezenfekte edilmelidir. Yine İyot sonrasında tuvalet temizliğine daha fazla önem verilmesi gerekir. 
 • Yüklenen iyotun yan etkilerinin vücuttan hızla atılabilmesi için bol su içilmelidir.
]]>
İyot Eksikliği https://www.iyot.gen.tr/iyot-eksikligi.html Wed, 21 Nov 2018 04:14:42 +0000 İyot Eksikliği, İyot elementi öncelikle beyin olmak üzere insan bedeninin büyümesi ve gelişmesi açısından oldukça önemli bir mineraldir. İyot eksikliği erken aşamada belirti vermemektedir. Ancak sonraki aşamalarda hi İyot Eksikliği, İyot elementi öncelikle beyin olmak üzere insan bedeninin büyümesi ve gelişmesi açısından oldukça önemli bir mineraldir. İyot eksikliği erken aşamada belirti vermemektedir. Ancak sonraki aşamalarda hipotiroidiye yol açmaktadır. Hipotiroidi ve dolayısıyla iyot eksikliği belirtileri şunlardır: 
 • Regl düzensizliği,
 • Tırnaklarda ve saçta kırılmalar yaşama,
 • Çabuk bir şekilde halsiz düşme,
 • Deri kuruluğu,
 • Kabızlık yaşama, 
 • Soğuğa gelememe,
 • Çabuk kilo alma ve kilo verememe,
 • Konsantrasyon bozukluğu, 
 • Depresyon,
 • Duygu durum düzensizlikleri,
 • Kalp ve akciğer sorunları,
Günlük İyot İhtiyacı Ne Kadardır
 • 0-5 yaş: 90 mikrogram/gün
 • 6-12 yaş: 120 mikrogram/gün
 • Erişkinlerde:150 mikrogram/gün
 • Hamilelerde: 200 mikrogram/gün
Hamilelikte İyot Eksikliği

Hamile bayanlarda günlük iyotlu besin ihtiyacı normalden 1,2-2 kat kadar artmaktadır. Eğer hamile bir bayanda iyot eksikliği çok yüksek düzeyde ise; düşük yaşama, doğum anormalileri, neonatal bebekte hipotiroid, erken doğum riskleri bulunmaktadır. Ayrıca hamile bayanda iyot eksikliği var ise doğan bebekte zeka anormallikleri, işitme ve konuşma bozuklukları görülme olasılıkları vardır. 

Gençlerde iyot eksikliği, zihinsel gelişimde geriliğe, IQ seviyesinde düşüşlere neden olmaktadır. Doğurganlık yaşlarındaki kadınlar için ciddi iyot eksiklikleri kısırlığa yol açmaktadır.

İyot İçeren Besinler Nelerdir

Deniz ve kaya tuzu doğal olarak iyot içeren en önemli kaynaklardır. Protein kaynakları da iyot alınabilecek doğal besin kaynaklarıdır. İyotlu tuz dışında süt ve süt ürünlerinde, yumurta ve sebzede yüksek oranda iyot bulunmaktadır. Ancak meyvelerde iyot miktarı azdır. Bitkisel ve hayvansal gıdalarda bulunan iyot miktarı yetişen topraktaki iyot miktarı ile doğru orantılıdır. Diğer yandan iyot miktarını fazla kaçırmak hipertiroidi ve tiroid nodüllerine zararlı olduğu bilinmektedir.

İyot Eksikliği Tedavisi

İyot eksikliğini iyotlu sofra tuzu ile tedavi edebilirsiniz. 1 gram iyotlu tuz tüketimi yaklaşık 70 mkg. civarına denk gelmektedir. Yani vücudun iyot eksikliğini tedavi edilebilmesi için 2 gram kadar iyptlu tuz yeterlidir. Düzenli iyotlu tuz tüketimi sırasında iyot eksikliği bulunamaz ancak iyotlu tuz tüketimi sonlandırıldığı zaman iyot eksikliği tekrardan ortaya çıkar.
]]>
Radyoaktif İyot Tedavisi Sonrası https://www.iyot.gen.tr/radyoaktif-iyot-tedavisi-sonrasi.html Thu, 22 Nov 2018 03:54:40 +0000 Radyoaktif iyot tedavisi sonrası, hastalığın tedavisinin önemli bir parçası olduğu asla unutulmamalıdır. Bir element olan iyot özellikle tiroid bezi tarafından salgılanacak olan tiroid hormonunu etkiler. Tiroid hormonu vücu Radyoaktif iyot tedavisi sonrası, hastalığın tedavisinin önemli bir parçası olduğu asla unutulmamalıdır. Bir element olan iyot özellikle tiroid bezi tarafından salgılanacak olan tiroid hormonunu etkiler. Tiroid hormonu vücut fonksiyonları üzerinde çok etkilidir. Bu nedenle iyot tiroid bezi sağlığı açısından büyük bir öneme sahiptir. Başta tiroid kanseri hastalığı olmak üzere bazı tiroid bezi hastalıklarının tedavi amacıyla iyot tedavisi Ülkemizde yaygın olarak uygulanmaktadır. Bazen cerrahi müdahalenin ardından bazen de cerrahi müdahaleye gerek duyulmadan başvurulan bu tedavi yönteminin uygulanması kolay olsa da bazı riskleri ve dikkat edilmesi gereken hususları bünyesinde barındırmaktadır. Halk ağzıyla atom tedavi olarak bilinen iyot tedavisi hastanede uygulanır ve hasta bir müddet istirahatte tutulur. Hastanın taburcu edildikten sonra dikkat etmesi gereken şeyler de kendisine ayrıntılı olarak bildirilir.   

Radyoaktif iyot tedavisi sonrası alınması gereken önlemler
 • Çevrede bulunan bireylerin daha az radyasyona maruz kalmasını sağlamak için bazı önlemlerin alınması gerekir. Özellikle hamileler, bebekler ve çocuklardan uzak durulması tavsiye edilir. Bu radyasyonun etkisi idrar, tükürük, nefes, ter gibi şeylerle temas halinde daha fazla artar. Bu nedenle mümkün olduğu kadar toplu taşıma araçlarının kullanılmaması, insanlarla yakın temasa geçilmemesi, m,safir kabul edilmemesi çok önemlidir. Hatta evli çiftlerin ilk hafta ayrı yatması da tavsiye edilir.
 • Tuvalet, banyo gibi ortak kullanım alanlarının kullanımdan sonra iyi dezenfekte edilmesi sağlanmalıdır. Eğer mümkünse ayrı yerler de kullanılabilir. 
 • Eğer emziren bir anne iseniz bir süre bebeğe süt vermekten uzak durmanız gerekir. 
 • Sık sık duş alınıp mutfak eşyalarıyla kıyafetlerin ayrı yıkanmasına özen gösterin.
 • Radyoaktif iyot tedavisi sonrası en az 6 ay süreyle gebe kalınmaması tavsiye edilir. Bu hem bebek hem de anne sağlığı için çok önemlidir. 
]]>
İyot Elementinin Özellikleri https://www.iyot.gen.tr/iyot-elementinin-ozellikleri.html Thu, 22 Nov 2018 18:03:04 +0000 İyot elementinin özellikleri, atom numarası 53 olan iyot flüor, klor ve boram elemetleriyle aynı sınıfta yer almaktadır. Doğada serbest olarak bulunmayan bu elementin deniz suyunda çeşitli iyodürler halinde az miktarda ve deni İyot elementinin özellikleri, atom numarası 53 olan iyot flüor, klor ve boram elemetleriyle aynı sınıfta yer almaktadır. Doğada serbest olarak bulunmayan bu elementin deniz suyunda çeşitli iyodürler halinde az miktarda ve deniz suyunda çeşitli iyodürler halinde görülmektedir. Sembolü I olarak bilinir. Ayrıca atom ağırlığı 55,845 tir. 

İyot elementinin özellikleri

Temel özellikleri
 • Elementler serisi olarak halojenler serisine ait bir türdür.
 • Görünüş olarak genellikle mor ve koyu renktedir. Ayrıca koyu gri parlak renkte de görülmektedir. 
Fiziksel özellikleri
 • Fiziksel olarak katı bir halde bulunur ve yoğunluğu 4, 933 gramdır.
 • Erime noktası 113. 7 derecedir.
 • Kaynamak noktası 184, 3 derecedir.
 • Koyu gri ve koyu mor şeklinde olan bu element ısıtıldığı taktirde pembe ve bor bir gaza dönüşür.
 • Ayrıca ısıtıldığında meydana gelen gazın burnu tahriş edici bir özelliği bulunmaktadır. 
 • Bir çok element ile bileşik oluşturma özelliğine sahiptir.
 • Grubunda bulunan elementler arasında en az etkileşime giren bir türdür ve metalik özellikleri mevcuttur.
 • Klorform ve karbon tetraklörür ile kolaylıkla çözünebilir. Çözünme sonucu mor çözeltiler meydana getirir.
 • Su içerisinde çok az çözünme özelliği gösteren iyot sarı bir renkte çözelti oluşturur.
Atom özellikleri
 • Atom yarıçapı 140 pm ve atam yarıçapı 115 pm dir.
 • İyonlaşma enerjisi olarak üç kademeden oluşur. Birinci kademe 1008 kj, ikinci kademe 1845, 9 kj, üçüncü kademe ise 3180 kj şeklindedir.
 • Kristal yapısı hacim merkezli kübik şeklindedir.
İyot elementinin özellikleri bakımından bir çok alanda kullanılmaktadır. Özellikle ilaç yapımında kullanılan iyot ayrıca tuzlarda, antiseptiklerde, gıda katkılarında, boyalarda ve katalizörlerde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra vücutta oluşmuş olan yaraların iyileşmesi mikrop kapmaması ve iyileşmesi amacıyla kullanılan tentürdiyot içerisinde de iyot bulunmaktadır. Dişin apse yapma durumunda da kullanılabilen bu element dişlerde renklendirmeler oluşturmaktadır. İyot elementinin 37 izotopu vardır. Ayrıca hava, su, halojenler ve asit ile de reaksiyona girerek çeşitli bileşikler oluşturur.

İyot elementi özellikleri bakımından kimyada da kullanılmaktadır. Ayrıca fotoğraf sanayisinde kullanımı yapılmaktadır. Bunun yanı sıra ilaç üretimlerinde şişeleri ışık etkisinden koruma amacı ile de kullanılır. İyot mikrop kırıcı ve kan çekici bir özelliğe sahiptir. Bu özelliğinden dolayı ilaçlarda kullanımı oldukça yaygındır. Fakat iyodun ilaçlarda az miktarda kullanılması gerekmektedir. Fazla kullanılması halinde zehirlenmelere yol açabilir. Bunun yanı sıra vücutta görülebilecek rahatsızlıklar arasında bulunan guatr, adenopati ve damar sertliklerinin tedavisi amacıyla da kullanılmakta olan bir elementtir.
]]>
Vücutta İyot Eksikliği https://www.iyot.gen.tr/vucutta-iyot-eksikligi.html Fri, 23 Nov 2018 13:50:29 +0000 Vücutta iyot eksikliği: İyot vücudumuzdaki tiroidinin tiroid hormonlarını yapabilmesi için gerekli olan bir elementtir. Vücutta iyot eksikliği olduğu durumlarda tiroid bezi tiroid hormonlarının üretiminin​ artması i Vücutta iyot eksikliği: İyot vücudumuzdaki tiroidinin tiroid hormonlarını yapabilmesi için gerekli olan bir elementtir. Vücutta iyot eksikliği olduğu durumlarda tiroid bezi tiroid hormonlarının üretiminin​ artması için tiroid bezi büyüme gösterir. Bu büyümede guatr hastalığına neden olabilir. Böylece tiroid seviyeleri düşer ve kişide yorgunluk, kilo alma, halsizlik, cilt kuruluğu gibi sorunlara yol açar. İyot gelişim için oldukça önemlidir. Annesinin iyot eksikliği nedeniyle dünyaya gelen bebeklerde konuşmadan işitme engeline, yürüme bozukluğundan gelişme geriliğine kadar birçok sorun meydana getirmektedir. Bu yüzden kesinlikle tedavi edilmesi gereken​bir sağlık sorunudur.

Vücutta iyot eksikliği belirtileri: İyot eksikliği ilk etapta hiçbir belirti vermez. Ama ilerleyen zamanlarda çeşitli semptomlar görülür. Ortaya çıkan en yaygın belirtileri cilt kuruluğu, kabızlık, adet düzensizliği, yorgunluk hissi, depresif ruh hali, saç dökülmesidir. Bu genel olarak meydana gelen belirtilerin dışında ileri derecedeki iyot eksikliği daha ciddi belirtiler vererek önemli sorunlara yol açar. Nefes darlığı, kalp sıkışması, ruhsal dengede bozukluk, hamile iken kanamalar meydana gelir.

Vücutta iyot eksikliği tedavisi: İyot eksikliğinin tedavisi için genellikle iyotlu sofra tuzu kullanılması tavsiye edilir. Beslenme listesine​ iyot ağırlıklı besinler eklenerek iyot eksikliğinin​ giderilmesi sağlanır. Bazı durumlarda iyot içerikli vitamin ve mineral takviyeleri kullanılır. Çok nadir durumlarda ise tiroid bezine cerrahi müdahalede bulunulur.
]]>
İdrarda İyot https://www.iyot.gen.tr/idrarda-iyot.html Sat, 24 Nov 2018 09:45:24 +0000 İdrarda İyot, ciddi sağlık sorunu oluşturur. İyot eksikliği çocuklarda ve yeni doğan bebeklerde daha çok görülür. İyot eksikliği beyin ve zeka geriliğin belirtisidir. Gelişme ve büyüme sorunu oluşturur. Özürlü ve engelli İdrarda İyot, ciddi sağlık sorunu oluşturur. İyot eksikliği çocuklarda ve yeni doğan bebeklerde daha çok görülür. İyot eksikliği beyin ve zeka geriliğin belirtisidir. Gelişme ve büyüme sorunu oluşturur. Özürlü ve engelli çocuğun doğmasına neden olur. Yetişkin kişilerde de iyot yetersizliği oluşur. Guatr hastası, meme kanseri ve her türlü kanser riskini oluşturur. İyot eksikliği vücutta oluşur ve idrar testinde belli olur. İyot eksikliği kişide sağlık belirtisi göstermeden gizli hastalık oluşturur ve hastalığın vücutta ilerlemesiyle belirtiler oluşmaya başlar. Vücut içindeki tiroit hormon üretiminin azalmasına neden olur. İdrarda iyot eksikliği için kişiler mutlaka beslenmesine dikkat etmelidir. İyot tahlili sık yaptırmalıdır. Zengin içerikli besinler tüketmelidir. Balık ürünleri, süt ürünleri ve doğal meyve sebze tüketimine ağırlık verilmelidir. Hormonsuz besin tüketimi çok önemlidir. Vücudun sağlıklı gelişip büyümesi için iyot miktarı önemlidir. İyot eksikliğinin anlaşılması için kişinin idrar testi yaparak sonucuna bakılır. İyot yetersizliği varsa ciddi sağlık sorunu oluşur. Doktor kontrolü ile ilaç tedavisi uygulanır.

İdrarda iyot belirtisi

İyot eksikliği kişinin sağlığına olumsuz etki yapar. Hastalık belirtisi oluşturur. Vücut direncinde azalma görülür ve güçsüzlük oluşur. Kalp hastalığı ve akciğer hastalığı oluşur. Halsizlik, iştahsızlık ve durgunluk görülür. Cilt kuruluğu oluşur. Saç dökülmesi görülür. Ciltte kalınlaşma, yıpranma görülür ve cilt kuruluğu oluşur. Soğuk havaya karşı dirençsizlik görülür. Sürekli üşüme hissi oluşur. Adet düzensizliği oluşur. Unutkanlık görülür. Kadın hastalığına sebep olur. Depresyon, sinir, stres oluşur. Hamile bayan için düşük yapma riski artar. Kilo artışı oluşur. Vücudun gelişmesi durur. Beyin ve zeka geriliği oluşur. 
]]>
İyot Çözeltisi Ne İşe Yarar https://www.iyot.gen.tr/iyot-cozeltisi-ne-ise-yarar.html Sat, 24 Nov 2018 16:27:39 +0000 İyot Çözeltisi Ne İşe Yarar, İyot vücudun tiroid hormonu oluşturabilmesini sağlayan bir mineral çeşididir. Yunanca da iyot mor anlamından türemiştir. İyot'un sembolü I harfi ile gösterilir. İyot çözeltisi genellikle karbonh İyot Çözeltisi Ne İşe Yarar, İyot vücudun tiroid hormonu oluşturabilmesini sağlayan bir mineral çeşididir. Yunanca da iyot mor anlamından türemiştir. İyot'un sembolü I harfi ile gösterilir. İyot çözeltisi genellikle karbonhidrat içeren maddelere damlatılır. Bu yöntemle karbonhidrat, yağ ve protein içerikli maddeler birbirinden ayrıştırılabilir. Karbonhidrat ağırlıklı maddelere iyot çözeltisi damlatıldı ise bu durumda madde mavi ya da mor rengini alarak diğerlerinden ayrılır. İyot çözeltisi bir indikatör (ayıraç) görevi görmektedir. 

İyot çözeltisinin hazırlanması için gerekli malzemeler;
 • 100 ml. saf su
 • 13 gr. iyot
 • 36 gr. potasyum iyodür
 • 3 damla hidroklorik asit
 • 1 litre balon joje
İyot çözeltisi nerelerde kullanılır
 • Boya sanayisinde kullanılır
 • Tıp bilimi alanında kullanılır
 • Fotoğrafçılık da kullanılır
 • Gıda sektöründe kullanılır
 • İlaç yapım sektöründe kullanılır
İyot çözeltileri hava, su, halojenler, asit ve baz ile reaksiyonlara girebilmektedir. İyot çözeltisi deniz canlılarında kullanıldığında yumurtadan çıkacak larvaların artışına yardımcı fakat yüksek verim sağlamaz. İyot çözeltisi ne işe yarar diye araştırıldığında batikonun ve tentürdiyotun yapısında bulunması sayesinde mikrop öldürücü dezenfekten olarak kullanılır.
]]>
Sıvı İyot https://www.iyot.gen.tr/sivi-iyot.html Sat, 24 Nov 2018 22:47:31 +0000 Sıvı iyot, Bilinen iyotun radyoaktif şekline sıvı iyot denir. Bu radyoiyot radyasyon yüklüdür ve etrafına radyasyon yayar. Tiroid hastalarına çoğunlukla ameliyattan sonra verilir. Bazende tiroid bezinin aşırı çalıştığı zam Sıvı iyot, Bilinen iyotun radyoaktif şekline sıvı iyot denir. Bu radyoiyot radyasyon yüklüdür ve etrafına radyasyon yayar. Tiroid hastalarına çoğunlukla ameliyattan sonra verilir. Bazende tiroid bezinin aşırı çalıştığı zamanlarda uygulanır. Halk arasında Atom tedavisi diye anılır. Sıvı iyot tedavisi bir dozda bir kez yapılır. Bunu büyük araştırma hastahanelerinde bölüm uzmanları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda karar verilirse uygulanır. Hamilelere kesinlikle sıvı iyot kullanılmaz. Tedaviden altı ay sonra hamile kalınabilir doktora gidip danışarak. Emziren annelere uygulanmaz. 

Sıvı iyot nasıl kullanılır

Hastalara ağız yoluyla sıvı iyot yada kapsül iyot şeklinde verilir. Sindirim sisteminden emilmek suretiyle tiroid bezinde toplanır. Diğer organ ve hücrelerin sıvı iyotu emme fonksiyonu yoktur. Tiroid bezinde toplanan sıvı iyot çevresine radyasyon yayar ve tiroid hücrelerinin gelişimini durdurur. İstenmeyen tiroid hücreleri ölür ve fazla dokular ortadan kaldırılarak tiroid hücrelerinin normal haline dönmesi hedeflenir. Kanunen belirlenen ve hastalık seviyesine göre belirlenen ölçüde kişi evine gidebilir yada 1 hafta kadar özel hazırlanmış bir odada istirahat edebilir. Çevresine radyasyon yaymaması için çoğu zaman hastahane de misafir edilir. Ağız yoluyla alınan sıvı iyotun ciddi bir miktarı tiroid bezinde tutulur. Az miktarda bir kısmı organlarda tutulur ancak bu miktar az ve zararsızdır. İdrar, dışkı, ter ve tükürük yoluyla atılır. Değişmekle birlikte 1 ay sonra vücutta radyasyon kalmaz. 

Tedaviden sonra dikkat edilecek konular vardır. Bunlar hakkında doktor size detaylı bilgi verecektir. Bunlardan bazıları şöyledir, diğer insanlarla temastan uzak durun. Yatak odasında yanlız uyuyun, bol bol sıvı tüketin, sakız ve limon çiğneyin, sık sık banyo yapın ve çamaşır değiştirin, kıyafetlerinizi ve bulaşıklarınızı ayrı dezenfekte edin, hamile ve emziren bayanlardan uzak durun, umumi tuvaletleri kullanmayın, kullanmak zorunda kalırsanız bir kaç kez temizleyin. Bunlara ve doktorun diğer tavsiyelerine en az 10 gün rivayet edin. Vücuttan radyasyon tamamen atıldığında normal hayatınıza dönebilirsiniz. 
]]>
İyot Simgesi https://www.iyot.gen.tr/iyot-simgesi.html Sun, 25 Nov 2018 14:20:23 +0000 İyot simgesi, Atom numarası ise 53 olarak ifade edilen bir elementtir. Simgesi ise I olarak gösterilir. İyot tıpta fotoğrafçılıkta boya imalatında gibi birçok yerde kullanımı yaygın olan bir elementtir. Aynı zamanda bir çok ca İyot simgesi, Atom numarası ise 53 olarak ifade edilen bir elementtir. Simgesi ise I olarak gösterilir. İyot tıpta fotoğrafçılıkta boya imalatında gibi birçok yerde kullanımı yaygın olan bir elementtir. Aynı zamanda bir çok canlı üzerinde bulunması da gereken bir maddedir. İyot simgesi 1811 yılında B. Courtois tarafından deniz bitkilerinden soda elde edilmesi ile geriye kalmış olan artıklardan elde edilmiş olan halojen grubuna dahil edilen bir kimyasal maddedir. 

İyot simgesi özellikleri

Bu maddenin temel özelliklerine ise J.L. Gay - Lussac tarafından ulaşılmıştır. İyot simgesi halojenlerin en az reaktif olan ve astantin elementinden sonra ise en elektropozitif olan bir elementtir. Aynı zamanda iki atomlu moleküler bir yapıya da sahiptir. İyot simgesinin -1 yüklü olan haline iyodür denilmektedir. İyot ise sadece deniz suyunda çözünür bir yapıya sahip iyodür olarak bulunur. Ve bazı toprak yapılarında minerallerde ve bazı deniz mahsulünde de bulunabilecek olan bir maddedir. Örneğin balık üzerinde bol miktarda iyot bulunur. Deniz suyunda ise daha az miktarda bulunmasına karşın deniz bitkilerinde daha fazla oran ile toplanmıştır. 

İyot simgesi nerelerde kullanılır

İyot simgesi özellikle ilaç yapımı aşamasında daha fazla kullanılmaktadır. Bunun dışında tuzlarda, gıda katkılarında, boyalarda ve fotoğrafçılıkta da çok fazla kullanılmaktadır. Bütün bunların haricinde ise tentürdiyot maddesi içerisinde de iyot yer almaktadır. Çok eski zamanlarda ise iyot apseli olan dişler için tedavi yöntemi amaçlı olarak kullanılırdı. İyot maddesi dişi renklendirmeye neden olabilecek bir maddedir. İyot simgesi  serbest bir hal içinde yeryüzünde bulunmayan bir elementtir. Deniz suyunda bir litre için yaklaşık olarak iki ya da üç miligram kadar iyot bulunmaktadır. Yeryüzünde dağınık olan iyot iyot bileşikleri şeklinde yer alır. Alkol ve su ile yapılan çözeltileri kahve rengindedir. Diğer çözelti renkleri ise menekşe rengini almaktadır. Buharı da menekşe renginde çıkar. Diğer halojen elementlere göre daha çok aktiftir. İyot fazlalığının en çok olduğu ülke Şili'dir. Yer yüzünde yer alan tüm elementler içerisinde çokluk sıralamasına içinde 28 inci olarak bilinmektedir. 
]]>
İyot Tablet https://www.iyot.gen.tr/iyot-tablet.html Mon, 26 Nov 2018 05:17:04 +0000 İyot tablet, Nükleer enerjinin olumsuz bir durum sonucunda atmosfere yayacağı radyoaktif iyotun insan vücudunda birikmesini engellemek için iyot tablet kullanımı gerekir. Tabi burada bir dip not düşmek gerekir oda şudur ki b İyot tablet, Nükleer enerjinin olumsuz bir durum sonucunda atmosfere yayacağı radyoaktif iyotun insan vücudunda birikmesini engellemek için iyot tablet kullanımı gerekir. Tabi burada bir dip not düşmek gerekir oda şudur ki bu iyot tablet vücutta diğer radyoaktif konulara fayda sağlamaz. Radyoaktiflik içermez. 

İyot tableti nasıl kullanmamız gerekir

Tabletleri tok karnına almakta fayda vardır. Ve eğer mümkünse suda eritilerek içilmelidir. Bu tableti kullanan bazı bireylerde nadiren de olsa sindirim bozukluğu gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir ve bu durum geçmez ise doktora başvurulmalıdır. İyot tableti kullananlar toplamda maksimum 1 gramı geçmemelidir ve yaşlara göre kullanma dozları ile temin edilmelidir.

İyot tableti ne zaman kullanılır

Eğer radyoaktif bir etkiye maruz kalacaksanız birkaç saat önce kullanımda çok yüksek oranda koruyucu görevi görecektir. Eğer radyoaktif bir etkiye maruz kaldıysanız ilk 6 saat içinde bu tableti almanız gerekir geç kalındığı takdirde faydası olmaz ve alınan tablet 1 günlük koruma sağlar. İyot tableti resmi makamlarca talimat verilmeden kullanılmamalıdır. İyot yabancı internet sitelerinde yüksek fiyatlara satılırken Türkiye'de iyotun kilosu 200-250 TL arasındadır. Japonya'da ise hatırlarsanız radyoaktif sızıntı olmuştu ve bu olay olduğu dönemde vatandaşlara ücretsiz olarak iyot tableti dağıtılmıştır.
]]>
İyot Formülü https://www.iyot.gen.tr/iyot-formulu.html Mon, 26 Nov 2018 12:26:25 +0000 İyot Formülü, İyot halojenler grubunda yer alan bir element türüdür. Dolayısı ile periyodik cetvelde 7A grubunda yer almaktadır. İyodun sembolü I hafi ile gösterilir. İyodun formülü ise moleküler yapıya sahip olduğundan I2 İyot Formülü, İyot halojenler grubunda yer alan bir element türüdür. Dolayısı ile periyodik cetvelde 7A grubunda yer almaktadır. İyodun sembolü I hafi ile gösterilir. İyodun formülü ise moleküler yapıya sahip olduğundan I2 şeklinde gösterilir. Oda sıcaklığında kristalize bir yapıya sahiptir. İyodun atom ağırlığı 126'dır. İyodun molekül ağırlığı 253'tür. İyotun yoğunluğu 20 derecede 4,93 gr/cm3'tür. İyodun erime sıcaklığı 114 derece kaynama sıcaklığı ise 183 derecedir. İyot doğada serbest halde bulunmaz. En büyük iyot kaynağı Şili' de bulunan sodyum iyodat (NalO3) tuzudur. İyot deniz ürünlerinin yapısında fazla bulunduğundan eski zamanlarda deniz ürünleri yakılarak küllerinden uzun süre bu şekilde iyot elde edilmiştir. İyot oksijen ile reaksiyona giremez. İyot ile reaksiyona giren maddeler katı, sıvı veya gaz halini almaktadırlar. İyot hem asitlerle hem de bazlar ile reaksiyona girebilme özelliğine sahiptir. 

İyot formülünün kullanım alanları;
 • Eczacılıkta ilaç yapımında
 • Sofra tuzu üretiminde
 • Boya sanayisi ve fotoğrafçılık
 • Tentürdiyot yapısında
 • Batikon yapısında
Guatr, adenopati ve damar sertliklerinin tedavi edilmesinde iyot formülü kullanılmaktadır. İyot çeşitli mineral türlerinde, deniz ürünlerinde, deniz suyunda, deniz hayvanlarında ve kaynak sularında bulunmaktadır. Tiroid bezinin salgıladığı tiroksin hormonunun yapısında da iyot formülü bulunmaktadır. İyot eksikliği ciddi bir hastalık olan guatr hastalığına neden olur. İyodun meydana getirdiği iyot çözeltisi indikatör yani ayrıştırıcı olarak kullanılabilmektedir. İnsan vücudundaki metabolizmanın hazırlanmasında iyot önemli bir rol oynamaktadır. İyot eksikliğinin önlenmesi için deniz ürünleri tüketilmeli veya iyotlu sofra tuzları kullanılmalıdır. İyot mikrop kapmış yaraların üzerine sürülerek mikropları öldürmeye yardımcı olur. 
]]>
İyot Hapı https://www.iyot.gen.tr/iyot-hapi.html Mon, 26 Nov 2018 23:41:21 +0000 İyot hapı; Radyasyonu önlemekte kullanılan en çok önerilen haptır. Radyoaktif olmayan iyot bileşiklerinden oluşmaktadır. Radyoaktif bir tehlike durumunda iyot haplarının dağıtımı, kullanımı ve uygulama süresi İyot hapı; Radyasyonu önlemekte kullanılan en çok önerilen haptır. Radyoaktif olmayan iyot bileşiklerinden oluşmaktadır. 
Radyoaktif bir tehlike durumunda iyot haplarının dağıtımı, kullanımı ve uygulama süresi konularındaki duyurular resmi makamlarda medya aracılığıyla yapılmaktadır. İyot hapları böyle bir duyuru yapılmadıkça kesinlikle kullanılmamalıdır.

İyot hapı nasıl kullanılmalıdır

İyot hapı mümkün olduğunca tok karna alınmalıdır. Kolaylık sağlanmak amacıyla bir sıvı içerisinde eritilip de içilebilmektedir. İyot hapları genellikle iyi tolere edilmektedir. Sindirim bozuklukları gibi yan etkileri olsa da uygulama bırakıldığı takdirde yan etkileri de ortadan kalkmaktadır. Ancak yan etkilerin uzun sürelerde devam etmesi durumunda doktora başvurulması şiddetle önerilmektedir. Hipertroit tedavisi gören kişiler iyot hapları aldıkları süreler boyunca tedaviye devam etmelidir. Ancak tehlike durumu sona erdiği takdirde doktora başvurmalıdırlar. İyot hapı aldıktan sonra 1 hafta ya da 3 ay içerisinde çarpıntı, kilo kaybı vb. gibi durumlarda doktora başvurulması önerilmektedir.

İyot hapı ne zaman kullanılmalıdır

İyot hapının radyoaktiviteye maruz kalınmadan 6 saat öncesinde alınması durumunda en yüksek korumayı sağlamaktadır. Ancak radyoaktiviteye maruz kalınmasından sonraki ilk 10 saatten sonra alınmasının kişiye hiçbir yararı yoktur. Bir iyot hapının dozu kişiye 24 saat koruma sağlamaktadır.
]]>
İyot Yetersizliği Hastalıkları https://www.iyot.gen.tr/iyot-yetersizligi-hastaliklari.html Tue, 27 Nov 2018 13:54:29 +0000 İyot Yetersizliği Hastalıkları, Vücudumuz için oldukça önemli bir element olan iyotun yeteri oranda vücuda alınmamasından kaynaklanan iyot yetersizliği, en çok da metabolizmayı denetleme görevini sahip olan tiroid bezinini olum İyot Yetersizliği Hastalıkları, Vücudumuz için oldukça önemli bir element olan iyotun yeteri oranda vücuda alınmamasından kaynaklanan iyot yetersizliği, en çok da metabolizmayı denetleme görevini sahip olan tiroid bezinini olumsuz etkilemesinin yanı sıra birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Oldukça yaygın görülen bir sağlık problemi olan iyot yetersizliği hastada saç dökülmesi, yorgunluk ve halsizlik hissi, cildin pul pul dökülmesi, adet düzensizliği, cilt yapısının kalınlaşması, tırnak ve saçların kırılması gibi belirtilerle ortaya çıkar. Bu belirtilerin yanı sıra ciddi sağlık problemlerine de zemin hazırlayan iyot yetersizliğinin kişinin hayatını olumsuz etkilemesi bakımından mutlaka kontrol altına alınması gerekir. 

İyot yetersizliği hastalıkları, iyot yetersizliği anne karnından başlayarak hayatın her evresinde bir takım problemlerin ortaya çıkmasına neden olan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle kişide bir takım hastalıkların ortaya çıkmasına yol açar. İyot yetersizliği ilk dönemde kişiyi de hiçbir hastalığa neden olmazken ilerlediği zaman en başta tiroid bezi büyümesi anlamına gelen guatr hastalığı ve tiroid hormonunun az üretilmesinden kaynaklanan hipotiroidizm hastalıklarına neden olur. Aynı zamanda bağırsak flora bozukluğu, obezite, ödem ve meme kanseri gibi hastalıklar da iyot yetersizliği hastalıkları olarak karşımıza çıkabilir. 

Çocuklarda iyot yetersizliği hastalıkları, çocuklarda iyot yetersizliği büyüme ve gelişmede gerilik yaşanmasına neden olabileceği gibi aynı zamanda dikkat dağınıklığı, zeka seviyesinin çocuğun yaşına oranla düşük olması gibi durumlara da yol açar. Sık sık hasta olma ve okul başarısında azalmanın en önemli nedeni olarak ortaya çıkan iyot yetersizliği çocukluk döneminde kesinlikle dikkate alınmalıdır. 

Hamilelik döneminde iyot yetersizliği hastalıkları, önemli bir sağlık sorunu olan iyot eksikliği aşırı olduğu durumlarda ise kısırlığa bile neden olabilir. Bununla beraber iyot yetersizliği hamilelik döneminde ve emziren annelerde erken doğum ve düşük riski başta olmak üzere doğumsal birtakım problemler ve bebekte hipotiroidi gibi hastalıklara yol açabilir. Bu nedenle özellikle de vücudun iyot ihtiyacın artacağı gebelik döneminde daha ciddi problemlerin ortaya çıkmaması ve bebekte işitme, konuşma bozukluğu gibi risklerin görünmemesi için iyot yeterli miktarda karşılanmalıdır. 

Bütün organların gelişimi açısından oldukça önemli olan ve eksikliği durumunda özellikle gelişme çağında boy uzaması, zihinsel ve işlevsel gerilemeye neden olan iyot yetersizliği birçok hastalığa zemin hazırlayabileceği ve birçok zararlı etkilerin ortaya çıkmasına neden olabileceği için önemsenmesi gereken bir durumdur. İyot yetersizliği öncelikle iyotlu tuz tüketimine önem verilerek giderilebilir. İyot yetersizliği hastalıklarından korunmak için önemli bir iyot kaynağı olan süt ve süt ürünleri ve deniz ürünleri tüketimine önem verilmesi iyot eksikliği hastalıklarına karşı vücudun korunmasına yardımcı olur.
]]>
İdrarda İyot Normal Değerleri https://www.iyot.gen.tr/idrarda-iyot-normal-degerleri.html Tue, 27 Nov 2018 15:11:32 +0000 İdrarda İyot Normal Değerleri, İyot tiroid bezinin tiroksin hormonunu salgılaması ile insan vücudunda oluşur. İyot minerali sadece tiroid bezlerinde bulunmaz aynı zamanda mide, meme, kan ve tükürük bezlerinde de bulunmaktadır. İ İdrarda İyot Normal Değerleri, İyot tiroid bezinin tiroksin hormonunu salgılaması ile insan vücudunda oluşur. İyot minerali sadece tiroid bezlerinde bulunmaz aynı zamanda mide, meme, kan ve tükürük bezlerinde de bulunmaktadır. İyot testi ile vücuttaki iyot miktarının az veya fazla olup olmadığı anlaşılmaya çalışılır. İyot eksikliği iyotlu sofra tuzlarının kullanılması ile giderilmektedir. İyot eksikliği durumunda tiroid bezleri büyür bu durumda da guatr hastalığı baş gösterir. İyot testi için kan veya idrardan alınan örnek değerler kullanılmaktadır. İdrarda iyot tahlili biyokimyasal bir tahlildir.

İdrarda iyot normal değerleri aralıkları;
 • Serumda bulunan iyot seviyesi 40-92 ng/mL arasında yer almaktadır
 • Spot idrarda iyot seviyesi 76-705 mcg/L arasında yer almaktadır
 • Bir tam günlük idrar iyot seviyesi 93-1125 mcg arasında yer almaktadır
Serum iyot düzeyinin yüksek çıkması hipertirodizm belirtisidir. İdrarda 20 mcg/L altındaki değerler iyot seviyesinin az olduğunu besinlerle iyot alımına ihtiyaç olduğunu gösterir. 

İdrarda iyot değerlerine göre iyot yetmezliğinin dereceleri;
 • 20 seviyesinin altında ise şiddetli iyot yetmezliği görülmektedir.
 • 20 ile 49 arasında ise orta seviyeli iyot yetmezliği görülmektedir.
 • 50 ile 99 arasında ise hafif seviyeli iyot yetmezliği görülmektedir.
 • 100 ile 199 arasında ise iyot seviyesi normal değerlerde görülmektedir.
 • 200'den büyük ise iyot seviyesi normalden fazladır dolayısı ile aşırı iyot alımı mevcuttur.
]]>
Gebelikte İyot Eksikliği https://www.iyot.gen.tr/gebelikte-iyot-eksikligi.html Wed, 28 Nov 2018 09:36:11 +0000 Gebelikte iyot eksikliği, Gebelik çok hassas bir dönemdir. Gebelik zamanında iyot ihtiyacı daha fazla artmaktadır. Bunun eksikliği söz konusu olduğunda hem anne adayının hem de bebeğin hayati tehlikesi olabilir. Çünkü iyot, Gebelikte iyot eksikliği, Gebelik çok hassas bir dönemdir. Gebelik zamanında iyot ihtiyacı daha fazla artmaktadır. Bunun eksikliği söz konusu olduğunda hem anne adayının hem de bebeğin hayati tehlikesi olabilir. Çünkü iyot, vücudun metabolizması üzerinde, tiroit bezlerinin çalışması ve tiroit hormonlarının üretilmesinde büyük katkı sağlayan bir element türüdür.

Gebelikte iyot eksikliğinin nedenleri

Gebelikte iyot dağılımı fazla olduğu için eksiklik meydana gelmektedir. Çünkü bir kısmı çocuğa gider bir kısmı da idrar yoluyla da atılmaktadır. Gebelik sürecinde gereken iyot ihtiyacı ve besinlerden elde edilen iyot miktarı arasındaki fark iyot eksikliği daha fazla artmaktadır.

Gebelikte iyot eksikliğinin tedavisi

İyot hafifle alınacak bir element değildir. Çünkü bebeğin beyin ve sinir sisteminin gelişme göstermesi açısından büyük önem taşımaktadır. Gebelikte iyot eksikliği, en yaygın şekilde engellenebilir zeka geriliğinin ve beyin tahribatının nedenidir. Bazen de gebelikte zehirlenmeye, düşük yapmaya, doğum sonrası aşırı kanama, erken doğum veya bebek ölümleriyle de sonuçlanabilir. Gebelik öncesi dönem içerisinde saptanması durumunda önlenebilir. 

Gebelikte iyot eksikliğini anlamak pek mümkün değildir. İdrar üzerinden yapılan testlerle anlaşılmaktadır. Bu da sürekli yapılan bir analiz değildir. Gebe bir kadında iyot eksikliği söz konusu ise, ekmek, tuz, su gibi besinlerle iyot eksikliğini gidermek mümkündür. 

]]>
İyot İçeren İlaçlar https://www.iyot.gen.tr/iyot-iceren-ilaclar.html Wed, 28 Nov 2018 22:11:59 +0000 İyot İçeren İlaçlar; iyot vücudun tiroid hormonunu üretebilmek amacı ile ihtiyaç duyduğu bir mineral çeşididir. Genellikle deniz ürünlerinde ve deniz suyunda iyot bulunmaktadır. İyot vücutta kalsiyum ve fosforun aktifleşmesi İyot İçeren İlaçlar; iyot vücudun tiroid hormonunu üretebilmek amacı ile ihtiyaç duyduğu bir mineral çeşididir. Genellikle deniz ürünlerinde ve deniz suyunda iyot bulunmaktadır. İyot vücutta kalsiyum ve fosforun aktifleşmesine yardımcı olmaktadır. İyot insan vücudunda saç, tırnak ve kemiklerin yapısına katılarak vücut gelişimine destek olmaktadır. İyot I harfi ile temsil edilir. İyot eksikliği durumunda zeka geriliği ve guatr gibi önemli hastalıklar ortaya çıkmaktadır. İyot eksikliği durumunda tiroksin hormonu fazla salgılanır. Bunun önüne geçmek için sofra tuzlarını iyotlu kullanmakta yarar vardır. İyot doğada serbest halde bulunmaz. İyot bakterilerin ve böceklerin yok edilmesinde etkin bir madde olarak kullanılmaktadır. 

İyot içeren ilaçların isimleri;
 • Betakon 100 ml gargara
 • Biokadin Vag 0.2 gr 14 supozituar
 • Isosol %10 1000 gr merhem
 • Iyoderm topikal solüsyon 100 gr 1000 ml şişe
 • Summer S Eve Medicated Douche 133 ml solüsyon
İyodun tıptaki yeri çok önemlidir. Çünkü beslenme esnasında iyot tüketimi ile metabolizma hız kazanmakta ve işlevlerini düzenli olarak yerine getirebilmektedir. İyot eksikliğinin önüne geçmek için haftada en az bir kere balık tüketmek doğru bir yol olacaktır. Astım ve bronşit hastalıklarında iyot içeren ilaçlar nefes açıcı olarak kullanılırlar. İyot içeren ilaçlar tiroit kanserinin tedavisinde de kullanılmaktadırlar. İyotlu ilaçlar beyin tümörlerinin beyindeki yerinin saptanmasında kullanılmaktadır. 
]]>
İyot İçeren Yiyecekler https://www.iyot.gen.tr/iyot-iceren-yiyecekler.html Thu, 29 Nov 2018 06:56:11 +0000 İyot İçeren Yiyecekler; İnsan vücudunun sağlıklı gelişmesi; troid hormonları (metabolizmal faaliyetler) nın üretilmesi ve düzenli çalışmasını sağlamak amacıyla ihtiyaç duyulan minerallere iyot denir. Bu mineral büyüme, İyot İçeren Yiyecekler; İnsan vücudunun sağlıklı gelişmesi; troid hormonları (metabolizmal faaliyetler) nın üretilmesi ve düzenli çalışmasını sağlamak amacıyla ihtiyaç duyulan minerallere iyot denir. Bu mineral büyüme, gelişme, zeka fonksiyonları, enerji ve kilo kontrolü, beyin ve sinir sistemi için de önemlidir.
İyot eksikliğinin neden olduğu etkiler insan sağlığında telafi edilemez hasarlar oluşturur; zeka geriliği, sinir sisteminde bozukluklar, troid hormonlarının yeterli çalışmaması, ciltte pullanma, sürekli yorgunluk hissi, depresyon, guatr bu hastalıklara örnekler oluşturur.

İyotun insan vücudunu her yönden büyük faydası bulunur; eksikliğinde yaşanan sağlık sorunları nedeniyle sofra tuzları iyotlu tuzlara çevrilmiştir ancak fazla tuz tüketimi de farklı sağlık sorunlarına yol açacağından iyot ihtiyacını içinde bulunan besinlerden sağlamak en iyisidir. Yetişkinler için alınması gereken günlük iyot ihtiyacı 0,14 mg'dır. Gebelikte de iyot tüketimi hem anne hem de gelişmekte olan bebeğin zihinsel, sinirsel ve fiziksel gelişimi için oldukça önemlidir.

İyot İçeren Yiyecekler;
 • Yoğurt, süt ve peynir iyot bakımından oldukça zengin besinlerdir; yumurta da iyot ihtiyacını karşılamaya yardımcı olan bir besindir.
 • Tuzlu suda yaşayan balıklar, deniz canlıları, deniz yosunu iyot bakımından oldukça zengindir.
 • Ispanak, sarımsak, kabak, pazı, kuru fasülye, soya fasülyesi, şalgam gibi sebzelerin iyot oranı yüksektir.
 • Meyvelerde iyot bulunmaz ancak nadir görülen tek meyve çilektir.
 • İyotlu tuz da sofralarda kullanılan tuzdur ve günlük kullanım ihtiyacını fazlasıyla karşılar.
Aşırı iyot tüketimi sonucu nadiren zehirlenme gözlenebilir. Bunun için tüketilirken dikkat edilmesi gerekir. 
]]>
İyot İçermeyen Besinler https://www.iyot.gen.tr/iyot-icermeyen-besinler.html Fri, 30 Nov 2018 05:43:32 +0000 İyot Nedir; İyotun tek özelliği "troit bezlerinin çalışabilmesi" için gereklidir ibaresine rağmen araştırmalar gösteriyor ki insan vücudundaki milyarlarca hücrenin her birinde iyot bulunmaktadır. İyotu gereğinden az alan kiş İyot Nedir; İyotun tek özelliği "troit bezlerinin çalışabilmesi" için gereklidir ibaresine rağmen araştırmalar gösteriyor ki insan vücudundaki milyarlarca hücrenin her birinde iyot bulunmaktadır. İyotu gereğinden az alan kişiler radyasyona karşı daha duyarlı, troid bezlerinin çalışmaması neticesinde guatr hastası, zihinsel, fiziksel ve sinirsel rahatsızlıklarının görülme olasılığı oldukça yüksektir. Hamilelikte yeteri kadar iyot alınmadığı takdirde anne karnında gelişmekte olan bebekte zihinsel ve sinirsel eksikliklerin yanısıra cücelik veya kulaklarında duyma problemi ortaya çıkabilir. İyot insan vücudunda günlük olarak alması gereken bir mineraldir. Fakat dozu iyi ayarlanmalı aşırıya kaçılmamalıdır.

Yeterli Miktarda İyot Tüketilmediğinde; 

 Troit bezi iyot eksikliğinden büyüyerek guatr hastalığı oluşabilir; buna bağlı olarak ciddi komplikasyonlar (kanser gibi) gelişebilir bu sebeple kişi iyot tüketimini yaşam standartları dahilinde tutmalıdır. Vücutta iyot eksikliği ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Bütün yaşamsal faaliyetler etkilenebilir ve az kullanımı sonucunda hiç kullanılmamasını gerektiren hastalıklar oluşabilir. Bu hastalıklar sonucunda ise tamamiyle iyotsuz yiyecekler yiyecekler tüketilmelidir.

İyot İçermeyen Besinler Nelerdir 
 • Yumurta akı, kırmızı et, tavuk eti (kesinlikle tuz ekilmeden tüketilmelidir.)
 • Yağlar iyotsuz besin kaynaklarıdır
 • Tahıllardan tuzsuz ekmek, yumurtasız ve tuzsuz makarnalar, bulgur ,kuskus, un, yulaf ezmesi, şehriye ve arpa iyotsuz besinler arasındadır.
 • Şeker.
 • Su, kahve, çay. 
İyotsuz besinleri tüketmek ihtiyaç dahilinde olacak bir durumdur. Her bireyin kendine has vücut değeri ve ihtiyacı vardır, bu sebeple iyotsuz yiyecek tüketme gereksinimi duyulduğu takdirde uzman görüşünden faydalanmakta yarar vardır.
]]>
İyot Tuzu https://www.iyot.gen.tr/iyot-tuzu.html Fri, 30 Nov 2018 07:04:31 +0000 İyot tuzu, vücudumuz için gerekli olan tuzlar içerisinde yer alır. Özellikle tiroid hormonunun salgılanması için ihtiyaç duyulur. İyot tuzu kullanılması ile birlikte guatr veya tiroid kanserlerinin oluşumundan uzak kalınm İyot tuzu, vücudumuz için gerekli olan tuzlar içerisinde yer alır. Özellikle tiroid hormonunun salgılanması için ihtiyaç duyulur. İyot tuzu kullanılması ile birlikte guatr veya tiroid kanserlerinin oluşumundan uzak kalınması sağlanır. Kişilerin tuzu kısıtlaması bu hastalıkların oluşumuna sebebiyet verirken; kullanılan tuz tercihleri içerisinde iyotlu tuz kullanılması son derece önemlidir. Vücuda alınan yiyecek ve içeceklerden yeterli oranda alınmaz ise vücutta iyot yetersizliği meydana gelir. Bu eksiklik tiroidin daha fazla çalışmasına sebebiyet verirken; büyüme yapmasına da neden olur. İyot tuzu vücuda en kolay tuz ile alınır. Sofralarda kullanılması gereken iyot tuzu zehirli guatrın oluşumunu engellediği belirtilmektedir. Zehirli guatr hastalığı olarak bilinen bu hastalıkta vücutta bulunan iyot maddesinin dengede kalması hastalığın oluşumunu engeller.

İyot tuzunun faydaları

Özellikle kış aylarında sık rastlanan guatr vakalarının giderilmesine fayda sağladığı belirtilir. Üst solunum yolları problemlerinin takibi içerisinde kişide bulunan ağrıların sebebinin araştırılması ile troit hastalığı ortaya çıkabilir. Çeşitli enfeksiyonlar sebebiyle Troit bölümünde sentez bozukluğu meydana gelir. Bu problem kişide ani terleme, aşırı çarpıntı, yutkunmada problem yaşanması, ani yükselen ateş gibi problemlere neden olurken; iyot tuzu alımı sayesinde bu problemlerin ortadan kaldırılması sağlanır. Bu süreç içerisinde kişide hipertiroidi hastalığı bulunuyor ise iyot tuzdan uzak durmaları gerekir. Bunun için kesin hastalığının teşhisinin yapılması son derece önemlidir. Ancak sağlıklı bireyin gün içerisinde iyot tuzu tercih etmesi vücudunun gerekli çalışımını desteklemesi açısından son derece önemlidir.
]]>
İyot Hangi Besinlerde Bulunur https://www.iyot.gen.tr/iyot-hangi-besinlerde-bulunur.html Sat, 01 Dec 2018 03:59:24 +0000 İyot hangi besinlerde bulunur, iyot elementi deniz suyu, kayalar ve bazı toprak çeşitlerinde bulunur. Doğadaki en zengin iyot kaynakları deniz balıklarıyla kabuklu deniz canlıları olduğunu da belirtelim. İyot her türlü hayvansal İyot hangi besinlerde bulunur, iyot elementi deniz suyu, kayalar ve bazı toprak çeşitlerinde bulunur. Doğadaki en zengin iyot kaynakları deniz balıklarıyla kabuklu deniz canlıları olduğunu da belirtelim. İyot her türlü hayvansal ve bitkisel besinde bulunsa da, bölgesel özellikler nedeniyle içerikteki iyot oranı değişim gösterir. İyot bulunan besinler arasında kahvaltılık gevrekler, tahıl ürünleri, süt ürünleri, bazı bitkisel besinler, yumurta gibi yiyeceklerde vardır. Sadece besinlerin içeriğindeki iyot oranı değişkenlik gösterir. İhtiyacınız olan iyot miktarını alabilmek içinde iyot hangi besinlerde bulunur, bunu bilmek gerekir.

İyot sağlığımız için önemli bir mineral olup, tiroit hormonlarının üretiminde etkili olur. Bu hormonların vücudumuzda hücrelerin büyüme hızında, enerji üretimindeki kontrol mekanizmasında, metabolizma hızında önemli faydaları vardır. Hamilelik sürecinde de anne karnındaki bebeğin sinir sisteminin oluşumunda kilit etken olarak rol oynar. Kadınların bu yüzden hamilelikte ve devamında emzirme sürecinde iyot gereksinimi olur. İyot yeteri kadar alınmadığı takdirde genişleyen tiroit bezi rahatsızlığı olan guatra rahatsızlığı ortaya çıkar. Buna engel olmak içinde tuzların iyotlu olanı üretilmeye başlanmıştır. İyot içeren besinlerinde tüketimine önem vererek, vücudun ihtiyacı olan iyot mineralinin alınması tavsiye edilmektedir. Günlük olarak yetişkin bir kişinin 150 mcg yani 0,00015 gram iyot alması uzmanlarca uygun görülmektedir.

İyot hangi besinlerde bulunur

Deniz ürünleri: Denizde yaşam süren balıklar en zengin iyot kaynaklarından biridir. Balıkların yaşam sürdüğü bölgeye ve türüne göre özellikle mezgit, ton balığı, soğuk sularda ve derin denizlerde yaşayan balıklarda iyot miktarı yüksektir. Ayrıca karides gibi kabuklu deniz canlıları da içinde iyot bulunan besinler arasındadır.

İyotlu tuz: Besinlerde kullanılan, yemeklerde, salatalara atılan tuzun iyotlu olanını tercih ederseniz, vücudunuzun günlük ihtiyacı olan iyot miktarını karşılamanız mümkün olabilir.

Sebzeler: Özellikle pazı, sarımsak, ıspanak, soya fasulyesi, şalgam, fasulye, kabak gibi sebzelerin içeriğinde bolca iyot bulunmaktadır. Sebze tüketerek hem vitaminlerden faydalanabilir, hem de iyot ihtiyacınızın karşılanmasını sağlayabilirsiniz.

Meyvelerden çilek: İyot içeren meyveler çok fazla değildir. Ancak çilek bu açıdan farklıdır. Günde 6-7 adet çilek yiyerek ihtiyacınız olan iyot miktarının % 8 kadarını karşılayabilirsiniz.

Süt, peynir, yoğurt ve yumurta: Bu besinlerde iyot bakımından zengindir. Günde 1 kase yoğurt yediğinizde % 60 iyot ihtiyacınızı, 1 yumurta yediğinizde % 20, 1 bardak süt içerseniz de % 40 iyot ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.

Sizlere iyot hangi besinlerde bulunur bunun hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Ancak günlük ihtiyacınız olan iyot miktarının fazla alınması da tavsiye edilmemektedir. Çünkü bu tiroit bezlerinin çalışmasını olumsuz şekilde etkiler. Böylece daha fazla kilo almaya başlayabilirsiniz. İhtiyacınızın altında iyot aldığınız takdirde kilo sorunları, depresyon, halsizlik, kolesterol yüksekliği gibi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle ihtiyacınızdan fazla iyot almamaya özen göstermelisiniz. Vücut sağlığı bir denge içinde yürür. Bu denge bozulursa, vücudunuz hastalıkların etkisi altına girer.
]]>
İyot Hangi Besinlerde Var https://www.iyot.gen.tr/iyot-hangi-besinlerde-var.html Sun, 02 Dec 2018 03:04:37 +0000 İyot hangi besinlerde var; denilince herkesi aklına genellikle deniz mahsullerinin gelmesi oldukça normaldir. İyot aslında bir çeşit elementtir. Bu element insan vücudu için oldukça faydalı olmasının yanı sıra fazlalığı İyot hangi besinlerde var; denilince herkesi aklına genellikle deniz mahsullerinin gelmesi oldukça normaldir. İyot aslında bir çeşit elementtir. Bu element insan vücudu için oldukça faydalı olmasının yanı sıra fazlalığı da bir kısım hastalıkları tetikler. İyot fazlalığının neden olduğu hastalıkların başında tiroid hastalığı gelmektedir. Hastalıkların tedavisi ve hasta olmaktan kendimizi koruyabilmek için  çok fazla iyot içeren besin maddelerinin iyi bilinmesi çok önemlidir. Günümüzde birçok hastalığın etkin tedavi edilmesi ve sağlıklı yaşam için beslenmenin çok ehemmiyetli olduğu uzmanlar tarafından her fırsatta dile getirilmektedir. Bu nedenle beslenme düzenimiz içerisinde yer alan besin maddelerinin tekrar gözden geçirilmesi gerekli olabilir. Sağlıklı bir yaşam sürebilmek bunu bedenimize borçluyuz. Bunun için günlük ne kadar iyot alınması gerektiğinin çok iyi bilinmesi gerekir. Miktar yaşa göre değişiklik göstermektedir. Yetişkinlerde günlük iyot alım miktarı 150 mikrogram iken bu miktar 9 yaşına kadar olan çocuklarda 90, üzerinde ise 120 mikrogramdır.

İyot hangi besinlerde vardır
 • İyot yönünden en zengin besin maddesi deniz ürünleridir. Her deniz ürünün bir miktar iyot içerse de iyot yönünden en zengin olan balık türleri deniz ve okyanusta yaşayan balıklardır. Özellikle tuzlu su balıklarından olan ton balığı, mezgit, karides gibi balık türleri iyot açısından çok yararlıdır. 
 • Soya fasulyesi, ıspanak, kabak, sarımsak, kuru fasulye, pazı gibi sebze türleri iyot yönünden oldukça zengin besin maddeleridir. 
 • Meyveler iyot yönünden sebzeler kadar zengin değildir. Bu nedenle iyot için meyveden ziyade sebze tüketmek daha önemlidir. Meyveler içerisinde çilek içeriğinde bir miktar iyot barındırır. 
 • İyot hangi besinlerde var diye düşünenler için hayvansal gıdalarda iyi alternatiftir. Günlük iyot ihtiyacının yarıdan fazlası bir kase yoğurtla karşılanabilir. Yine 1 bardak süt de aynı işe yarar. 
]]>
İyot Diyetinde Yenmemesi Gerekenler https://www.iyot.gen.tr/iyot-diyetinde-yenmemesi-gerekenler.html Sun, 02 Dec 2018 12:02:30 +0000 İyot diyetinde yenmemesi gerekenler, bu süreç içerisinde kişinin dengeli beslenmesi liste içerisinde bulunan besinleri tüketirken; listede yasak olan yiyecekleri tüketmemeleri son derece önemlidir. Özellikle Radyoaktif iyot tedavisi İyot diyetinde yenmemesi gerekenler, bu süreç içerisinde kişinin dengeli beslenmesi liste içerisinde bulunan besinleri tüketirken; listede yasak olan yiyecekleri tüketmemeleri son derece önemlidir. Özellikle Radyoaktif iyot tedavisi uygulaması yapılmadan önce iyot listesi verilerek gerekli kısıtlamalar yapılır. İyot kısıtlaması yapılarak vücudun iyot miktarının en aza indirilmesi sağlanır. Bu süreç içerisinde kişinin iyotlu tuz kullanılarak hazırlanmış gıdalar tüketmemesi gibi birçok ürün kullanmaması önemlidir. Şimdi iyot diyetinde yenmemesi gerekenlerden bahsedelim.

İyot diyetinde yenmemesi gerekenler
 • Hastanın uyuması gereken bu listede birçok besinin yasaklandığı belirtilmektedir. Özellikle hazır ekmek ve unlu gıdaların tümünden kaçınması son derece önemlidir.
 • Hazır paketler içerisinde satılan kraker, cips gibi yiyeceklerin tüketilmemesi; işlenmiş tahılların tüketiminden kaçınılması son derece önemlidir.
 • İyot diyetinde yenmemesi gerekenler, bu hastaların yumurta tüketmemesi gerekirken; özellikle yumurta içerisinde bulunan sarının tüketilmesi kesinlikle yasaktır. 
 • Makarna tüketiminden de kaçınması tavsiye edilir. 
 • Tuzlu çerez, kurutulmuş meyve, hazır meyve suları, konservede bulunan meyve gibi ürünleri tercih etmemeleri gerekir.
 • Ayrıca bu kişilerin pastırma, sucuk, kurutulmuş et gibi işlenmiş gıdaların tüketiminden kaçınması gerekir. 
 • Deniz ürünleri kesinlikle yenmemesi gerekir. konserve balık, karaciğer gibi besinlerin tüketiminden kaçınması gerekir. 
 • Beyaz et olan tavuk tüketimi, süt ve süt ürünleri, puding, dondurma, krema, yoğurt, yaban mersini, çilek gibi ürünlerden kaçınması son derece önemlidir.
 • Bu süreç içerisinde kişinin sebzelerden kaçınması tavsiye edilir. Özellikle brokoli, ıspanak, taze fasulye, konserve sebze, sap kereviz, kuru bakla tüketiminden kaçınmaları gerekir.
 • İyot diyetinde yenmemesi gerekenler, konserve çorba çeşitleri, hazır turşu, dondurulmuş sebze, patates çeşitlerinden uzak durması tavsiye edilir. 
 • Özellikle hazır soslardan uzak durmaları gerekirken; salata sosu, mayonez ,tuz içeren tohum soslardan kaçınması tavsiye edilir. 
 • Kullandığı içecekler içerisinde sodyum içeren sodaları tüketmemesi gerekir. Ayrıca soğuk çay, renklendirici madde içeren sıvılar ve koladan uzak durması tavsiye edilir. Ayrıca hazır elde edilen poşet çaylar, fast food ürünleri tüketmemesi, domates sosu, ketçap, suşi veya içerisinde deniz yosunu bulunan gıdalar tüketiminden kaçınmaları gerekir.  
 • İçerisinde E127 maddesi bulunan tüm gıdaları tüketmemesi son derece önemlidir. 
]]>
İyot Nelerde Bulunur https://www.iyot.gen.tr/iyot-nelerde-bulunur.html Mon, 03 Dec 2018 07:00:48 +0000 İyot nelerde bulunur; denildiğinde belki birçok kişinin aklına mutfakta kullandığımız yemeklerimizin tadı olan tuz gelir. İyot insan sağlığı için önemli bir element türüdür. Vücut için bu kadar önemli olan iyotun ye İyot nelerde bulunur; denildiğinde belki birçok kişinin aklına mutfakta kullandığımız yemeklerimizin tadı olan tuz gelir. İyot insan sağlığı için önemli bir element türüdür. Vücut için bu kadar önemli olan iyotun yetişkinler ve çocuklar için günlük belirli bir dozda alınması çok önemlidir. Bu miktar yetişkinlerde çocuklara kıyasla daha fazladır. Eğer kişinin bir iyota bağlı bir sağlık sorunu bulunmuyorsa bu miktar yetişkinlerde günlük ortalama 150 mikrogram kadardır. Çocuklara ise bu oran yarıdan biraz daha fazladır. 14 yaşını tamamlayan bir çocuk için alınması gereken iyot miktarı yetişkinlerle aynıdır. Günlük iyot miktarının yeterince sağlanamadığı durumlarda iyot eksikliği meydana gelebilir. Yine iyotun fazla alınması da başka sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Bu nedenle sürekli olarak tükettiğimiz gıda maddelerinin iyot açısından değerinin bilinmesi çok önemlidir. Özellikle hangi besin maddelerinde daha fazla iyot bulunduğunun öğrenilmesi sayesinde daha sağlıklı beslenme koşulları yerine getirilmiş olacaktır. Böylece özellikle tiroit hormonunun üretiminde etkin rol oynayan iyot minerali sayesinde daha dengeli büyüme ve hormon salgısı gerçekleşmiş olur. Bu nedenle başta çocuklar ve gebeler için önemli olan iyot miktarının doğal yollardan alınması için aşağıda sıralanan besin maddelerine daha fazla dikkat ederek tüketmek gerekir. 

İyot nelerde bulunur
 • İyot yönünden en değerli besin maddesi hiç şüphesiz ki deniz ürünleridir. Balık denildiğinde tatlı ve tuzlu suda yetişen tüm balık türleri anlaşılmamalıdır. İyot yönünden en zengin olan balık türleri genellikle tuzlu suda yani deniz ve okyanusta yetişen balıklardır. Bu balıkların başında karides, ton balığı ve mezgit gibi balık türleri gelmektedir. Sadece iyot ihtiyacını karşılamak dışında sağlıklı bir yaşam için de gerekli olan balık tüketiminin hafta da iki kez gerçekleştirilmesi tavsiye edilmektedir. 
 • Sebzeler de balık türleri kadar olmasa da iyot yönünden oldukça faydalıdır. Özellikle yeşil yapraklı olan ıspanak, pazı sık sık tüketilmelidir. Aynı zamanda soya fasulyesi, kuru fasulye de iyot açısından oldukça faydalı besin maddelerindendir. 
 • İyot nelerde bulunur diye araştırarak sağlıklı beslenmek isteyenler meyvelerden bu konuda çok fazla istifade edemeyebilirler. Çünkü meyve çeşitleri iyot açısından pek de zengin değildir. Sadece çilek bu yönden size yardımcı olabilir. Eğer iyot ihtiyacını meyveyle tamamlamak istiyorsanız bol miktarda çilek tüketmeniz gerekecektir. 
 • Süt ve süt ürünleriyle bazı hayvansal gıdalar da iyot açısından oldukça faydalıdır. Özellikle yoğurt bu açıdan çok yararlıdır. Her gün bir kase yoğurt ve 1 bardak süt içen bir birey günlük iyot ihtiyacının tamamını karşılamış olur. Ayrıca yumurtanında iyota etkisini unutmamak gerekir. 
]]>
İyot İçeren Sebzeler https://www.iyot.gen.tr/iyot-iceren-sebzeler.html Tue, 04 Dec 2018 03:42:58 +0000 İyot İçeren Sebzeler;  İyotun sağlık açısından birçok önemi bulunmaktadır. Troit bezlerinin çalışabilmesi için iyota ihtiyacı bulunmaktadır. Vücut ısımızı bile troit bezleri dengelemektedir. İyotu yetersiz alan kişile İyot İçeren Sebzeler;  İyotun sağlık açısından birçok önemi bulunmaktadır. Troit bezlerinin çalışabilmesi için iyota ihtiyacı bulunmaktadır. Vücut ısımızı bile troit bezleri dengelemektedir. İyotu yetersiz alan kişilerde radyasyona karşı daha duyarlı olmaktadırlar. Hamilelikte iyot alanamadığı takdirde yeni doğan bebekte zihinsel eksikliklerin yanısıra cücelik veya kulaklarında sorun ortaya çıkabilmektedir. İyot kişinin günlük olarak alması gerekmektedir. İlk başlarda eksiik bir sorun olmasada ilerde troit bezi iyot eksikliğinden büyüyerek guatır hastalığı oluşacaktır. Kişinin ihmal etmeyerek iyot eksikliği olmaması için iyotu hayatından çıkarmamalıdır. İyot eksikliğinde tiroit bezlerine büyüme olacağından dolayı guatır hastalığı oluşacak buna bağlı olarakda kişi aşırı kilo alabilir veya kilo verebilecektir. Ameliyata kadar gidebilen guatır haslığından korunmak için iyot alınması gerekmektedir.

İyot İçeren Sebzeler Hangileridir

İyot almak için kişi yeşil yapraklı sebzeleri bol bol tüketmesi gerekmektedir. Bunlardan ıspanak, soya fasülyesi, kabak ve pazıdır. Bunların yanı sıra iyot alabilmek için kuru fasulye tüketerek hem vücudunun ihtiyacı olan A vitaminini karşılayacak hemde iyot içeren sebzeleri tüketmiş olacaktır. Bunların yanında süt ve süt ürünlerinden yoğurt, peynir tüketerek iyot alabilirsiniz. Sofra tuzunu iyotlu kullanarak yemekleri ocaktan almadan önce veya sofrada atarak da iyot ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

İyot Kullanımı Fazlalığı; 

Çeyrek çay kaşığı iyotlu tuz kişinin günlük ihtiyacının yarısını karşılayacaktır. Herşeyde olduğu gibi iyotun fazla alınması halinde zehirlenmeler yaşanabilmektedir. Bu yüzden kişi iyot içeren sebzeleri dikkatli tüketmesi gerekmektedir. 
]]>
İyot https://www.iyot.gen.tr/iyot.html Tue, 04 Dec 2018 13:39:10 +0000 İyot, sembolü I, atom numarası 53 CAS numarası 7553-56-2 erime noktası 113,7 °C kaynama noktası 184,3 °C atom kütlesi 126,90447 olan kimyasal bir elementtir. Halojenlerin en az reaktif olanı, Astatin'den sonra en elektropozitif olan İyot, sembolü I, atom numarası 53 CAS numarası 7553-56-2 erime noktası 113,7 °C kaynama noktası 184,3 °C atom kütlesi 126,90447 olan kimyasal bir elementtir. Halojenlerin en az reaktif olanı, Astatin'den sonra en elektropozitif olan elementtir. İyot başlıca tıpta, fotoğrafçılıkta ve boya imalatında kullanılan kimyasal elementtir. İyot vücudun tiroid hormonu üretebilmesi için kullandığı mineraldir.

İyot faydaları kalorileri yakarak enerji seviyesini koruma şeklinin düzenlenmesinde rol oynar. Vücudun güçlü tırnaklar, kemikler ve sağlıklı sağlam saçlar sahibi olmasına yardımcı olur. Beden üzerindeki yaraların geçmesinde yardımcı olur. Vücudun büyümesinde ve gelişmesinde üreme sisteminin olgunlaşmasında etkin bir elementtir.

İyot eksikliği belirtileri Dünya Sağlık Örgütüne göre iyot eksikliği zeka geriliğinin başlıca nedenlerindendir. Diğer belirtiler ise kötü işleyen metabolizma, pullu cilt, sıra dışı kilo alımı, sürekli yorgunluk hali, kabızlık durumu, guatr ve büyüme bozuklukları belirtiler arasındadır.

İyot hangi besinlerde bulunur Deniz ürünleri iyot bakımından sıralamada başı çekmektedir. Diğerleri ise deniz yosunu, iyotlu tuz bu sıralamaya girmektedir. Eğer düzenli olarak deniz ürünü tüketmiyorsanız yada tuz kullanımınız kısıtlı ise yaşınız ve cinsiyetinize göre belirlenmiş uygun düzeyde iyot takviyesinde bulunmak gerekebilir. Çoğu kişiler için iyot kullanım miktarı günlük 150 mcg'dir. Eğer guatr, tiroid veya bilinen bir iyot eksikliği varsa iyot takviyesinden önce doktora başvurmanız gerekir. Hamileyseniz diyet programınız içinde özellikle yeterli derecede çinko, B12 vitaminin yanı sıra iyot kullanımının önemli bir yeri vardır.

Gebelikte iyot eksikliği belirtileri bilişsel bozukluklara yol açabilir. Bu hasarlar genellikle kalıcı ve geri dönüşsüz olan bozukluklardır. 
]]>
İyot Testi https://www.iyot.gen.tr/iyot-testi.html Tue, 04 Dec 2018 14:44:29 +0000 İyot testi, En önemli sorunlardan bir tanesi de iyot eksikliğidir. Çocuklarda büyüme ve gelişme eksikliği, yetişkinlerde guatr ve meme kanseri gibi sorunlarda ortaya çıkabilmektedir. İyot eksikliği anne karnından itibaren önemli İyot testi, En önemli sorunlardan bir tanesi de iyot eksikliğidir. Çocuklarda büyüme ve gelişme eksikliği, yetişkinlerde guatr ve meme kanseri gibi sorunlarda ortaya çıkabilmektedir. İyot eksikliği anne karnından itibaren önemli sorunlar çıkarabilmektedir. Vücudumuz iyot üretemediği için bunu gıdalardan almaktayız. Bunlar iyotlu tuz, iyot bakımından zengin toprakta yetişmiş gıdalar ve deniz ürünlerinden alınmaktadır. İyot testi vücudumuzun iyot miktarını yansıtan bir test olmakta ve vücutta iyot eksikliği veya vücut fazlalığı olup olmadığını iyot alınıp alınmadığını belirlemeyi sağlamaktadır. İyotsuz tuz kullanan kişilerde iyot eksikliği görülmektedir. İyot eksikliğine bağlı olarak tiroidlerin şişmesi ile birlikte guatr oluşmaktadır. İyot eksikliğine bağlı olarak dan guatr en çok görülen belirtilerden birisidir. Çocuklarda ise iyot eksikliği ise zeka geriliğine sebep olmaktadır. iyot eksikliği belirtileri şunlardır; halsizlik, cilt kuruluğu, saç dökülmesi, ciltte kalınlaşma, kabızlık, adet düzensizliği, saç ve tırnaklarda kırılma, kilo artışı, unutkanlık, depresyon, duygu durumunda dalgalanmalar, kalp ve akciğer yetersizliği görülebilmektedir. 

İyot testi istenme sebepleri şunlardır:
 • İyot miktarının belirlenmesi
 • İyot içeren ilaç alanlarda iyot düzeyinin takibi
 • İyot atılım miktarının tespiti
 • İyot 131 yüklemesi yapılanlarda tiroid fonksiyonlarının belirlenmesi amacı ile iyot testi istenilmektedir. 
İyot testi şöyle yapılmaktadır:
 • Kan ve idrar testi örneği ile iyot testi yapılmaktadır. 
 • Kan genel olarak koldaki bir toplardamardan alınmaktadır. Santrifüj edilen kandan elde edilen serumda iyot testi yapılmaktadır. 
 • 24 saat toplanan idrar ile de iyot testi yapılabilmektedir. 
Test yaptırmadan önce deriyi dezenfekte etmek için iyot içeren maddeler kullanılması gerekmektedir. Test öncesi ise deri üzerine betadin, tentirdiyot gibi maddeler sürülmemesi gerekmektedir. Deniz ve kaya tuzu kullanılması iyot eksikliği tedavisi için kullanılmaktadır. Süt ve süt ürünlerinde de iyot eksikliğinde kullanılmaktadır. 
]]>
İyot Minerali https://www.iyot.gen.tr/iyot-minerali.html Wed, 05 Dec 2018 07:45:30 +0000 İyot minerali, İnsan vücudu için vitamin ve minerallerin çok büyük önemi vardır. Her mineralin kendine has özellikleri ve insan sağlığı için faydaları bulunmaktadır. İyotta bu mineraller içerisinde yer almaktadır. İy İyot minerali, İnsan vücudu için vitamin ve minerallerin çok büyük önemi vardır. Her mineralin kendine has özellikleri ve insan sağlığı için faydaları bulunmaktadır. İyotta bu mineraller içerisinde yer almaktadır. İyotun en önemli görevlerinden bir tanesi de tiroid beziyle yakından alakalıdır. Tiroid bezi vücut için ihtiyaç duyulan tiroid hormonunu salgılar. Salgılanan hormon miktarının az ya da fazla olmasına bağlı olarak bazı tiroid hastalıkları meydana gelebilir. Bu hastalıkların oluşumunu engellemek ve hastalıklarla etkin şekilde mücadele edebilmek için günlük olarak alınan iyot miktarının önemi büyüktür. Daha çok dışarıdan karşılanan bu mineral için beslenmeye özen göstermek gerekir. Hayatımızda iyot açısından zengin gıda maddelerinin tüketime dengeli şekilde yer verilmesi gerekmektedir. 

İyot mineraline bağlı olarak ortaya çıkacak sağlık sorunlarının en başında tiroid hastalıkları gelmektedir. Çağımızda oldukça sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Eğer tüketilen iyot minerali miktarı olması gerekenin üzerinde gerçekleşirse bu durum bir süre sonra kilo alımına neden olabilir. 

İyot mineralinin en çok olduğu besin maddeleri 
 • İyot içeren tuz,
 • Karides,
 • Toz balığı,
 • Mezgit,
 • Somon,
 • Pazı,
 • Kabuklu patates, 
 • Süt,
 • Soya fasulyesi,
 • Ispanak,
 • Yosun gibi deniz bitkileri,
 • Kuru fasulye,
 • Yumurta,
 • Hindi göğsü,
 • Erik kurusu,
 • Yoğurt,
 • Muz,
 • Çilek, 
 • Ekmek,
 • Beyaz pirinç,
 • Makarna, 
 • Kırmızı et,
 • Maden suyu,
 • Baklagil,
 • Karaciğer,
 • Mısır,
 • Mineralli su,
 • Yulaf. 
Günlük iyot minerali ihtiyacı ne kadardır

Günlük olarak alınması gereken iyot minerali miktarı yaşa göre değişiklik göstermektedir. 0 yaşından yaklaşık 14 yaşına kadara günlük olarak alınması gereken iyot miktarı ortalama 90 mikrogramdır. Bu miktar yaşın ilerlemesine bağlı olarak artar. Yetişkinler için ise bu miktar yaşlaşık 150 mikrogram olarak tespit edilmiştir. ]]>
Radyoaktif İyot https://www.iyot.gen.tr/radyoaktif-iyot.html Thu, 06 Dec 2018 03:18:22 +0000 Radyoaktif iyot, vücutta yer alan bazı hastalıkların tedavisi için kullanılan bir yöntemdir. Özellikle tiroid ameliyatı sonrasında burada kalan hücrelerin yok edilmesi için uygulanan yöntemler içerisinde yer alır. Tiroit bezinin Radyoaktif iyot, vücutta yer alan bazı hastalıkların tedavisi için kullanılan bir yöntemdir. Özellikle tiroid ameliyatı sonrasında burada kalan hücrelerin yok edilmesi için uygulanan yöntemler içerisinde yer alır. Tiroit bezinin hormon yapısı içerisinde bulunan iyot kullanımı sayesinde radyoaktif olarak yaydığı ışınlar ile bu bölümde bulunan zararlı kanser hücrelerinin öldürülmesi sağlanır. Gerekli tedavi için uygulamanın yapılmasında nükleer tıp uzmanlarının araştırarak uygulamaya karar vermesi gerekir. Hastada bir santimin üzerinde kanser saptanan bulgularda Radyoaktif iyot uygulaması gerçekleştirilebilir. Bir santimin altında bulunan kanser hücrelerinde Radyoaktif iyot kullanılması sakınca yaratabilir. Radyoaktif iyot tedavisi uygulanan hastaların filmlerinin ve kan tetkiklerinin takip edilmesi için bu işlem uygulanır. Kullanılan yöntemde diğer organlara yayılmış olan tiroid kanserinin tedavisi için de kullanılabilir. çeşitli bölümlere yayılan kanser hücrelerinin tutularak yok edilmesini sağlar.

Radyoaktif iyot uygulaması

Uygulamanın oldukça kolay olmasının yanı sıra sıvı olarak veya kapsül şeklinde ağızdan verilerek yapıldığı belirtilir. Uygulanacak olan hastanın 2 gün kadar duvarları kurşun yapıda olan özel odalarda kalması son derece önemlidir. Kendisi için fayda sağlayacak yöntem olan hastada radyoaktif ışınların başka kişilere yayılmasını engellemek için belirli noktalara dikkat edilerek uygulaması yapılır. Emziren kişilere veya hamilelere uygulanması zararlı olabilir. 

Radyoaktif iyot, özellikle hipertiroidi bulunan ve guatr hastalığı olan kişilere ağız yoluyla uygulanarak Radyoaktif iyot kapsülü ile tedavi edilmesi sağlanır. Bu süreç içerisinde hastanın hastanede kalmasına gerekmezken; düşük dozlarda ayakta uygulanan yöntemdir. Hastadan hastaya göre karar verilerek uygulanan bu yöntemde yan etki görülmez. Oldukça başarılı etkiye sahip olan Radyoaktif iyot tedavisi ile guatr tedavisi sağlanır. Pahalı ve yan etkileri fazla olan ilaçlarla yapılan uygulamalara göre daha kolay olması ile birlikte ses tellerinin zarar görmesi veya vücudun kalsiyum metabolizmasını düzenleyen bezleri çarpması gibi problemler bulunmadığı için Radyoaktif iyot tedavisi en çok kullanılan yöntem içerisinde bulunmaktadır. 

Radyoaktif iyot, tedavinin uygulanması için hastaya ameliyattan sonra cerrahi operasyondan 4 hafta sonra işlem uygulanmaya başlanır. Foliküller kanserlerde uygulama gerçekleştirilir. Özellikle boyun bölgesinde radyasyon alınması için kötü hücrelerin tipinde tedavi amaçlı kullanılması gerekir Radyoaktif iyot tedavisi uygulanacak hastanın sabah 6 saat öncesinde aç kalması gerekir. Gerekli tahlillerinin yapılmasının ardından radyoaktif tedavi kurşunla kapalı odada uygulanır. Ağızdan kapsül şeklinde de hastaya verilirken aldığı doza bağlı olarak bu odada kalma süresi beş güne kadar ulaşabilir. Hastaya verilen kapsülün hiçbir tadı ve kokusu yoktur. Tedavi esnasında iken hastanın bir şey hissetmediği belirtilir. Diğer tedavi yöntemleri içerisinde bulunan saç dökülmesi gibi problemler görülmez.

Mide ve bağırsak bölümünde yan etkileri olduğu belirtilmemektedir. Tedavi esnasında hastanın tükürük bezlerine zarar verilmemesi için bazı yöntemler uygulanır. Bu süreç içerisinde hastanın bol su tüketmesi, günlük duş alması, vücutta bulunan radyasyonun giderilmesi için tavsiye edilir.

Radyoaktif iyot, tedavisi uygulanan hastanın ziyaretçisi kesinlikle olamaz. Gerekli ihtiyaçları sağlık personeli tarafından karşılanır. Tedavi süresi içerisinde başarılı sonuç alınması için bu uygulamalara uyulması son derece önemlidir. Bu uygulama sayesinde tiroidin kanser hücrelerinin vücuttan giderilmesi sağlanır. Yüksek başarı oranı bulunmaktadır.
]]>
Kaya Tuzunda İyot Varmı https://www.iyot.gen.tr/kaya-tuzunda-iyot-varmi.html Thu, 06 Dec 2018 21:33:48 +0000 Kaya Tuzunda İyot Varmı, vücut tuz, şeker ve sudan oluştuğuna göre tuzun vücut için gerekliliği kesin. Fakat sık sık duyduğumuz şey tuzun zararlı olduğu yönündedir. Kaliteli bir tuz yeterli miktarda mutlaka kulla Kaya Tuzunda İyot Varmı, vücut tuz, şeker ve sudan oluştuğuna göre tuzun vücut için gerekliliği kesin. Fakat sık sık duyduğumuz şey tuzun zararlı olduğu yönündedir. Kaliteli bir tuz yeterli miktarda mutlaka kullanılmalıdır. Tuz tüketimi gereğinden fazla olduğu zaman yüksek tansiyon, böbrek, kalp damar hastalıklarına yol açabilmektedir. Tabi ki burada sözü geçen tuz rafine tuzdur. Tuzda ki iyot vücut sağlığı açısından gerekli bir bileşiktir. Kullanılması gereken en sağlıklı tuzlardan biri de kaya tuzudur. Kaya tuzunda iyot var mı, yada yeterince var mı bu sorunun cevabına birlikte göz atalım.   

Kaya tuzunda iyot var mı

İçeriğindeki mineraller bakımından son derece zengin olan kaya tuzu, tuzun rafine haline işlenememiş haline getirilmeden önceki doğal şeklidir. Hiç bir işlem görmediği içinde içeriğinde herhangi bir kimyasal madde bulunmaz. 84 farklı minerale sahip olan kaya tuzu, renksiz yarı saydam olup sodyum klorürün mineral halidir. Kaya tuzu iri taş formunda olup yemeklere eklendiği zaman tuz tadını çok fazla vermez. Bundan dolayı küçük kristaller haline getirilmek sureti ile kullanılmalıdır. 

İyot ise vücudun tiroid hormonu üretebilmek için gereksinim duyduğu bir mineraldir. Metabolizmanın sağlıklı çalışması, üreme sistemi ve sinir sisteminin gelişimi ve sağlığı için olmazsa olmaz bir mineral olan iyot, vücudun enerji seviyesinin yükselmesinden ayrıca saç, cilt ve tırnak sağlığından da sorumludur.

Kaya tuzunun yaklaşık olarak %84 sodyum klorürden geri kalan % 16'ya tekabül eden bölümü ise lityum, fosfor, magnezyum, selenyum, kalsiyum gibi doğal minerallerden oluşur. Normal tükettiğimiz rafine edilmiş tuzlara %2.5 oranında iyot sonradan eklenir. Tiroid hormonun yeterli miktarda hormon salgılayabilmesi için günlük olarak 150 mikrogram iyoda ihtiyaç duyarız. Kaya tuzu vücut içen gerekli olan iyodu doğal olarak içerir. Yani tuzun içeriğine sonradan eklenmez. Bileşiminde bulunur. İnsan vücudunun sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için 92 adet minerale ihtiyacı vardır. Kaya tuzu bu doğal minerallerden 84 adedini içeriğinde barındırmakta ve bunlardan biride kaya tuzunda bulunan iyottur. Tabi ki rafine bir tuz olmaması sebebi ile de kaya tuzunda iyot var mı sorusunun cevabı kaya tuzunda doğal iyot olduğudur.

Dolayısı ile kaya tuzu içerisinde bulunan iyot miktarı az olmasına rağmen vücut sağlığına yetecek kadar dengelidir. Bundan dolayı iyot eksikliği olanlar iyot oranı fazla olması sebebi ile rafine edilmiş tuzları seçerler. İyot almak isterken ekstradan bir çok kimyasalı da bünyelerine alırlar. Bu bakımdan bilmeniz gereken şey kaya tuzunda iyot olduğu ve bu miktarın vücudunuz için gerekli iyot miktarını karşıladığıdır.

]]>
İyot İlacı https://www.iyot.gen.tr/iyot-ilaci.html Thu, 06 Dec 2018 21:53:59 +0000 İyot İlacı; İyot sağlık için bir gerekliliktir iyotun eksikliği durumunda vücut sağlığı olumsuz yönde etkilenmektedir. Küçük büyük fark etmemekle beraber hayatın bütün dönemlerinde bu minerale ihtiyacımız bulunmaktadı İyot İlacı; İyot sağlık için bir gerekliliktir iyotun eksikliği durumunda vücut sağlığı olumsuz yönde etkilenmektedir. Küçük büyük fark etmemekle beraber hayatın bütün dönemlerinde bu minerale ihtiyacımız bulunmaktadır. İyot minerali vücudun tiroit hormomu üretmesi için gereklidir. Sağlıklı ve enerjik olabilmek için iyotun vücutta eksik olmaması gerekmektedir. Eksikliğinde kişinin ilaç tedavisi ile iyot eksikliğini tamamlaması gerekmektedir. İyot içeren besinler ile alamadığı iyotu, iyot damlası ile alabilmektedir.

İyot Damlası; 

İyot damlası sayesinde hem vücut eksik olan iyotu karşılayacak ve damlanın etkisi ile zararlı yağların yakılması ve dışarı atılması sağlanacaktır. İyot damlası ile vücudun sağlıklı çalışmasını sağlaması için ihtiyaç duyulan iyot doğrudan alabileceksiniz. Fazla kilolarıniza yağların atımı ile damla sayesinde kolayca kurtulabileceksiniz. İyot eksikliğinden kaynaklanan yorgun halinizden eser kalmayacak ve metabolizmanız hızlı çalışacaktır. Hamilelik sırasında ve 18 yaş altındaki kişilerin iyot damlasını yan etkileri bulunmasada doktor tavsiyesi ile kullanmaları gerekmektedir.

İyot İlacının Etkileri; 

İyot ilaçları sayesinde metabolizma düzgün çalışacaktır. Guatır rahatsızlığı yaşanmaz ve vücudun ihtiyacı olan fosforve kalsiyum tüketiminede olumlu etkileri olmaktadır. Fazla kilolarınızdan kalıcı olarak kurtulabilirsiniz. İyot ilacı sayesinde iyot eksikliği yaşamazsınız.

İyot İlacı  Nasıl Kullanılmalı;

İyot ilacı günde iki kez alarak şifa bulabilirsiniz. Damlasınıda yiyeceklerin içerisine 2 damla damlatabilirsiniz.
]]>
İyotun Zararları https://www.iyot.gen.tr/iyotun-zararlari.html Fri, 07 Dec 2018 16:29:37 +0000 iyotun zararları; iyot vücudumuzun tiroid hormonunu üretebilmesi için kullandığı bir mineraldir. Ayrıca iyot vücudun kalsiyum ve fosfor kullanımına da yardımcı bir mineraldir. İyotta diğer mineraller gibi fazlası vücut zararl iyotun zararları; iyot vücudumuzun tiroid hormonunu üretebilmesi için kullandığı bir mineraldir. Ayrıca iyot vücudun kalsiyum ve fosfor kullanımına da yardımcı bir mineraldir. İyotta diğer mineraller gibi fazlası vücut zararlıdır. İyot kemikler için, saç için, cilt ve tırnak yapısı içinde gerekli olan bir mineraldir. İyot vücudumuzun üretemediği ancak dışarıdan da alınması gerekli olan bir mineral çeşididir. Eksikliği bir çok sağlık problemlerinin oluşmasına neden olur. 
İyot fazlalığı zararlıdır. Çünkü zehirli bir gazdan oluşmaktadır. Fazla alındığı taktirde, kilo artışına, zeka problemlerine, hormon üretimini azaltır, alerjik reaksiyonlara sebep olur, ciltte sivilce oluşumuna veya artmasına sebep olmaktadır. Ayrıca iyot fazla alındığında zehirlenmelere de yol açabilmektedir. 

iyot eksikliği nelere yol açar; 

Vücut yeterli miktarda iyot almaz ise guatr hastalığı oluşur, çocuklarda gelişim problemlerine yol açar, sinir sistemi ve kemik gelişiminde sorunlar meydana gelir. Ayrıca iyot vücudun dolaşım solunum ve sindirim gibi genel faaliyetlerin yerine getirilmesi ve vücut ısısının korunmasını sağlar.

iyot hangi besinlerde bulunur; 

İyot insan vücudunda yeterli miktarda bulunmadığı için dışarıdan alınması gereken bir mineral çeşididir. Bu nedenle de bu minerali almak için özen gösterilmesi gerekir. Meyve ve sebzelerde bol miktarda bulunmaktadır. Deniz ürünlerinde vardır, hayvansal gıdalar yani et, süt ve yumurta gibi besinlerden rahatlıkla alınabilmektedir. Ancak alınamadığı durumlarda iyotlu tuz kullanmaya özen gösterilmesin de fayda vardır. Ayrıca suyun içerisinde de bol miktarda iyot bulunmaktadır. Kısacası iyot insan vücudu için ne kadar önemli bir yere sahip ise fazlalığıda bir o kadar zararlı bir mineraldir. 
]]>
Deniz Tuzunda İyot Varmı https://www.iyot.gen.tr/deniz-tuzunda-iyot-varmi.html Fri, 07 Dec 2018 23:44:25 +0000 Deniz Tuzunda İyot Varmı: İnsan Vücudundaki sıvılar, çok önemlidir.  Deniz tuz ise hayat kaynağımızdır. Ancak vücudumuz tuz üretmemektedir. Bu ihtiyacımızı dışarıdan alırız. Bu kaynaklar ya sofra tuzu ya da ettir. Deniz Tuzunda İyot Varmı: İnsan Vücudundaki sıvılar, çok önemlidir.  Deniz tuz ise hayat kaynağımızdır. Ancak vücudumuz tuz üretmemektedir. Bu ihtiyacımızı dışarıdan alırız. Bu kaynaklar ya sofra tuzu ya da ettir. Asıl sorun vücudumuz işlemden geçen bu tuzun nasıl bir yarara ve zarara sahip olduğudur. Çok tuz kullanılması Böbrek, Kalp, Kaslar ve kemikler da dâhil olmak üzere zarar verecektir. Eğer   tuz kullanımını abartırsak çok zararını görebiliriz. Ancak vücudumuzun İyot ihtiyacını karşılayan deniz  tuzu olduğu için buna dikkat çekmekte fayda var.

Deniz Tuzunda İyot Varmı: Deniz tuzu aynı zamanda, çinko, bakır, kalsiyum ve potasyum besin değerini içeriğinde bulundurmaktadır. Aslında yenilen yemeklerin lezzetini veren yine tuzdur. Deniz tuzu iyot  yönünden diğer kaya tuzuna göre daha faydalıdır. Deniz tuzu deniz suyunun buharlaşması neticesinde oluşurken, kaya tuzu yer altı kaynaklarından elde edilir. Bu vesile ile deniz tuzunda, bulunan iyot doğal olduğu için  daha faydalıdır ve kaya tuzuna oranda daha zengindir. Sofrada kullandığımız tuz yer altında kaya halindedir. İşlem gördükten sonra iyot eklenmektedir. Bu tuz işlem sırasında mineraller ölmüş olur. Deniz tuzu ve sofra tuzu aynı besin değerlerini içermektedir. Ancak deniz tuzu daha sağlıklı ve doğal olduğu için tercih nedenidir. Bunun sebebi kimyasal olan yapısı değil tadında dokusunda ve gördüğü işlemedir. Deniz tuzu doğallığını korur. Taranarak, iki bin yıl önceki sistemle toplanır. Ve güneşte kurutulur. Deniz tuzunda iyot ve diğer mineral bakımından yüzde doksanlara varan bir değere sahip olduğu bilinmektedir.

Deniz tuzunda İyot Varmı, Faydaları:  Doğal olan deniz tuzu tüketilirken, ağza alındığında tükürükle hemen etkileşime geçer ve sindirilmeye başlayacaktır. Ağızda ne kadar çok mineral olursa sindirim o kadar uzun olacaktır. Doğal deniz tuzununda bulunan iyot vücutta su kaybını önlemesinin yanı sıra, tansiyon düşürücü etkiye sahiptir. Böbrek üstü bezlerinin, böbreklerin, karaciğerin daha dengeli olarak çalışmasına yardımcı olur. Bağışıklık sistemini destekler ve doğal deniz tuzu iyot başta olmak üzere, okyanusta bulunan bütün mineralleri içeriğinde mevcuttur.

]]>
Folik Asit İyot https://www.iyot.gen.tr/folik-asit-iyot.html Sat, 08 Dec 2018 06:41:23 +0000 Folik Asit İyot, Normal şartlarda folik asit iyot dengeli ve düzenli bir beslenme sağlandığı takdirde vücuda alınabilme özelliğine sahip bileşenlerdendir. Bu bileşenleri yeteri kadar alabilmek için hangi besin grupla Folik Asit İyot, Normal şartlarda folik asit iyot dengeli ve düzenli bir beslenme sağlandığı takdirde vücuda alınabilme özelliğine sahip bileşenlerdendir. Bu bileşenleri yeteri kadar alabilmek için hangi besin gruplarında olduğunu bilmek gerekir. Bunun yanı sıra bilinmesi gereken diğer önemli bir durum ise folik asit iyot bileşiminin gıda maddelerinin uzun süreli saklanmasında yok olmalarıdır. Ayrıca pişirme yöntemleri de bu bileşimin etkilerini büyük ölçüde azaltmaktadır. Bu durumda ise folik asit iyot bileşimini gıda takviyesi olarak almaktan başka bir çare kalmıyor. Folik asit iyot normal şartlarda dahi vücudumuza gerekli ve faydalı iken özelikle gebelik döneminde daha büyük bir önem arz etmektedir. 

Folik asit iyot nedir, vücudumuz için önemi nedir

B vitaminlerinden biri olan folik asit, DNA sentezi ve hücre bölünmesinde en önemli rol oynayan vitaminlerden bir tanesidir. Bireylerde damar sertliğini azaltma, bunama, felç ve kalp krizi gibi pek çok durumu engellemektedir. İyot ise vücut için hayati değeri olan tiroid hormonunu salgılamak için gereklidir. Ve üreme sistemleri bu hormon sayesinde çalışır. İyot nadir bulunan elementlerden bir tanesidir. Hem yetişkinlerin sağlığı hem de çocukların büyüme ve gelişme dönemlerinde iyot önemli bir rol oynar.

Bu bakımdan folik asit iyot bileşenine en fazla gebelik döneminde ihtiyaç duyulur. Eğer planlı bir gebelik düşünüyor iseniz doktorunuzun size ilk önereceği şey folik asit iyot bileşimidir. Çünkü hamilelikten önce ve hamileliğin 12. haftasına kadar kullanılması gereken folik asit iyot bebeğinizin sinir sisteminin gelişiminde ve kan hücrelerinin oluşumunda son derece önemlidir. Gebelik döneminde kullanılan folik asit iyot bebekte oluşabilecek nöral tüp defekti riskini azaltmaktadır.  

Folik asit iyot eksikliği zihinsel yetersizlik, dikkat eksikliği, çabuk yorulma, işitme kaybı gibi durumlara neden olabilmektedir. Folik asit iyot eksikliği asıl etkilerini gebelik döneminde ortaya çıkarmaktadır. Bu dönemde folik asit iyot eksikliğinden kaynaklı nöral tüp defekti ve kretenizm olguları ile karşılaşılmaktadır. Gebeliğin özellikle ilk 3 aylık döneminde folik asit iyot eksikliğine bağlı ölü doğum ve erken doğum riskleri fazlası ile artmaktadır.

Artık günümüzde üretilen folik asit iyot takviyeleri tek bir tablet içerisinde bulunarak bu eksikliklerin giderilmesi için kullanılmaktadır. Bu takviyeler özellikle gebelik döneminde ihtiyaç duyulan folik asit iyot gereksinimini fazlası ile karşılama özelliğine sahiptir. Anne karnında gelişmekte olan bebeğin, hücresel ve merkezi sinir sistemleri bu iki bileşen sayesinde desteklenir. Doku yapımını ve yenilenmesini destekleyici özelliğe sahiptir. Doktorunuz sizin için gerekli takviyeyi dozajları ile birlikte belirtecektir.

]]>
İyot Damlası https://www.iyot.gen.tr/iyot-damlasi.html Sat, 08 Dec 2018 20:35:54 +0000 İyot damlası, Kadınlar için oldukça aranan bir üründür. Çünkü iyot damlasının hızlı bir şekilde zayıflatma özelliği bulunur. Kadınlar gün geçtikçe artan kilolarından oldukça şikayet ederler ve bunun için de zayıflam İyot damlası, Kadınlar için oldukça aranan bir üründür. Çünkü iyot damlasının hızlı bir şekilde zayıflatma özelliği bulunur. Kadınlar gün geçtikçe artan kilolarından oldukça şikayet ederler ve bunun için de zayıflamak amacı ile bir çok yönteme başvururlar. Bu yöntemler bazen etkili olmayabilir yada kötü sonuçlanabilir. Fakat iyot damlası ile zayıflama hem hızlı hem de sağlıklı bir şekilde olacaktır. 

İyot damlası oldukça sağlıklı bir üründür ayrıca zayıflama dahil bir çok faydaları da bulunmaktadır. İyot damlası kadınların gözdesi olmayı başarmıştır. 

İyot Damlasının Faydaları Nelerdir 
 • Kemikleri güçlendirici bir özelliğe sahiptir ve ayrıca kemik gelişimini de oldukça desteklemektedir. 
 • Metabolizmayı hızlandırır ayrıca metabolizmayı düzenleyici etki gösterir. Bu neden ile zayıflatmayı kolaylaştırır. 
 • Hamilelik esnasında iyot damlası kullanılmaz fakat hamilelik öncesinde kullanılan iyot damlası hamilelikte düşüğü ve bebek ölümünü engeller. 
 • Boy uzamasını sağlar ayrıca fizik gelişimini de olumlu bir şekilde etki sağlar. 
 • Guatr hastalıklara karşı iyi etki sağlar ayrıca guatr hastalığını da engeller. 
 • Kabızlık sorunu yaşayan kişiler iyot damlasını kullanarak bu rahatsızlığı giderebilir ve kabız oluşumunu engeller. 
 • İnsan vücudundaki kaloriyi hızlı bir şekilde yakmasını sağlar. 
 • Hem kolay bir şekilde hem sağlıklı bir şekilde hem de doğal bir şekilde zayıflatma sağlamaktadır. 
 • İnsanın günlük olarak almak zorunda olan enerjiyi sağlar. 
 • Vücudun direncini artırır ve ayrıca sağlıklı bir vücut oluşumuna katkıda bulunur. 
İyot Damlası Nasıl Kullanılır 

İyot damlasının oldukça basit bir kullanımı vardır. İyot damlasını bir bardak suya yada içmek istediğiniz herhangi bir sıvıya 2-3 damla kadar damlatıp bu karışımı içmeniz yeterli olacaktır. İyot damlasını doktorunuza sorarak kullanmanızı tavsiye etmekteyiz. İyot damlasını hamilelerin içmesi zararlıdır. Herhangi bir hastalığı olan kişilerin ilaç kullanımı nedeni ile iyot damlası zararlı olabilir bu nedenle böyle durumu olan kişiler doktoruna danışarak kullanmaya başlamalıdırlar. 
]]>
İyot Kristali https://www.iyot.gen.tr/iyot-kristali.html Sun, 09 Dec 2018 09:24:02 +0000 İyot Kristali; İyot; atom numarası 53 ve sembolü I olan bir elementtir. 7A grubu elementlerinden (halojenler) en az aktif olandır. Halojenler doğada iki atomlu olarak bulunur. Bu yüzden moleküler formülü I2 şeklinde if İyot Kristali; İyot; atom numarası 53 ve sembolü I olan bir elementtir. 7A grubu elementlerinden (halojenler) en az aktif olandır. Halojenler doğada iki atomlu olarak bulunur. Bu yüzden moleküler formülü I2 şeklinde ifade edilir. İyot; tıp, boya üretimi ve fotoğrafçılık alanlarında kullanılır. 

İyot kristali bulunan yerler; 
 • Deniz suyunda çözünmüş olarak iyodür vardır, 
 • minerallerde, topraklarda
 • bazı deniz ürünlerinde de bulunur.
 • Tentürdiyotta da bulunur.
İyot kristalinin kullanım alanları
 • ilaç yapımında
 • Gıda katkılarında
 • Antiseptiklerde
 • Katalizörlerde
 • Boyalarda
 • Tuzlarda kullanılır.
İyot Kristalinin Moleküller Arası Bağlar
İyot kristalinde (-) ve (+) iyonlar bulunmaz. Bu nedenle atomların arasındaki bağı elektriksel çekim kuvveti ile açıklanamaz. Çünkü aynı elementin atomları birbiri ile bağ yapmıştır ve aynı elementin atomları arasında elektron alış verişi söz konusu değildir. Buradaki atomlar arasındaki bağlanmanın temelinde elektron ortaklığı vardır. 

İyot kristalinin farklı özellikleri
 • Koyu gri ve koyu mor arasında bir renktedir.
 • Isıtıldığında süblimleşir.
 • Süblimleşme sonucu burnu tahriş edici ve pembe-mor arası bir gaza dönüşür.
 • Kloroform, karbon disülfür ve karbon tetraklorürde çözünebilir.
 • Suda az çözünme özelliğine sahiptir.
 • Suda çözündüğü zaman sarı renkte bir madde oluşur.
 • Deniz suyundaki iyot elementinin saflaştırılabilme özelliğine sahiptir.
İyot Kristalinin Reaksiyonları

Su ile Reaksiyonu: İyot kristalinin su ile reaksiyona girmesi sonucu hipoiyodit oluşur.

Hava ile Reaksiyonu: İyot aktifliği az olan bir elementtir. Dolayısı ile havada bulunan oksijen ve azot elementleri ile reaksiyon veremez. Fakat ozon (O3) ile reaksiyona girer ve I4O9 bileşiğini oluşturur.

Halojenler ile Reaksiyonu
I2 (katı) + 5.F2 (g)= 2.IF5 (sıvı) (iyotpentaflorür)
I2 (gaz) + 7.F2 (gaz)= 2.IF7 (g) (iyotheptaflorür)
I2 (g) + Br2 (s)= 2.IBr (k)
]]>